Pregled bibliografske jedinice broj: 12473
Uloga bolnice u 21. stoljeću u razvoju rehabilitacije u zajednici (RUZ)
Uloga bolnice u 21. stoljeću u razvoju rehabilitacije u zajednici (RUZ) // Sažeci radova: Treći kongres hrvatskih bolnica / s.n. (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko liječničko društvo za upravljenje i rukovođenje u zdravstvu, 1998. str. 38-39 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga bolnice u 21. stoljeću u razvoju rehabilitacije u zajednici (RUZ)
(The role of a hospital in the 21st century in the development of the Community Based Rehabilitation (CBR))
Autori
Bobinac Georgievski, Ana ; Jakšić, Mirka ; Mihalić, Anka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci radova: Treći kongres hrvatskih bolnica
/ S.n. - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko liječničko društvo za upravljenje i rukovođenje u zdravstvu, 1998, 38-39
Skup
Treći kongres hrvatskih bolnica
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.05.1998. - 21.05.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Moderna medicina sve je uspješnija u održavanju života, te sve više dolazi do izražaja uloga rehabilitacijske medicine koja skrbi o kakvoći života osoba s trajnim oštećenjem i onesposobljenjem.
Cilj je ovog rada istaknuti moguću ulogu bolnice u razvoju programa rehabilitacije u zajednici u kontinuitetu skrbi za svoje korisnike. Prikaz se osniva na analizi oglednog modela rada u hrvatsko-kanadskom projektu "Razvoj rehabilitacije u zajednici u RH" (rujan 1996. - travanj 1998). SZO je podržala taj projekt.
U polikliničkom odjelu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Opće bolnice "Sveti Duh" osnovana je Specijalna jedinica za rehabilitaciju u zajednici. Ta je Jedinica svoje djelovanje usmjerila na suradnju s djelatnicima primarne zdravstvene skrbi pri Domu zdravlja "Trnje", te sa socijalnim radnikom Područnog ureda.
Bolnica kao sekundarna razina skrbi ima većinu stručnih potencijala za razvoj interdisciplinarnog timskog rada, za vođenje kontinuirane izobrazbe, za suradnju s državnim i lokalnim ustanovama, a u mogućnosti je objediniti potrebno znanje i vještine za podizanje kakvoće života.
Kako bi provođenje RUZ bilo što uspješnije, nužno je da bolnice u postojećim polikliničkim djelatnostima za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju poduče osoblje i izgrade RUZ timove. Važno je u tome naglasiti značaj radnog terapeuta, koji zasad u postojećem sustavu nije dovoljno zastupljen, a kojeg su vještine nužne za integraciju korisnika u njegovu zajednicu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita