Pregled bibliografske jedinice broj: 1246720
Višegeneracijske obitelji i iskustva krize: komparativna analiza generacijskog romana Ivane Šojat i Jagode Marinić
Višegeneracijske obitelji i iskustva krize: komparativna analiza generacijskog romana Ivane Šojat i Jagode Marinić // Anafora, IX (2022), 2; 309-332 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1246720 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višegeneracijske obitelji i iskustva krize:
komparativna analiza generacijskog romana Ivane
Šojat i Jagode Marinić
(Multigenerational Families and Crisis Experiences:
a Comparative Analysis of the Generational Novels
by Ivana Šojat and Jagoda Marinić)
Autori
Jeleč, Marijana ; Mandić, Marijana ; Pavlović, Anita
Izvornik
Anafora (1849-2339) IX
(2022), 2;
309-332
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ivana Šojat, Jagoda Marinić, hibridnost žanra, kriza, obitelj
(Ivana Šojat, Unterstadt, Jagoda Marinić, Restoran Dalmacija, genre hybridity, crisis, family)
Sažetak
U radu se polazi od Škrebove koncepcije književnosti kao neodvojive od društvenog i povijesnog konteksta. Na tom antropološkom temelju analizira se fenomen krize sa žarištem u sustavu obitelji sadržane u romanu Unterstadt Ivane Šojat i romanu Restoran Dalmacija Jagode Marinić. Tako se komparativnom analitičkom metodom osim proučavanja tematskih, kompozicijskih i žanrovskih značajki odabranih romana želi istražiti i način na koji književnost kontekstualizira stanje krize u suvremenom diskursu. Takva namjera zahtijeva usporedbu i analizu veza sa širim društvenim i povijesnim kontekstom. Komparativnom se analitičkom metodom osim proučavanja tematskih, kompozicijskih i žanrovskih značajki odabranih romana želi istražiti i način na koji književnost kontekstualizira stanje krize u suvremenom diskursu. Ispomažući se teorijskim odrednicama dosadašnjih istraživanja o krizi, obitelji i arhiviranju sjećanja, u radu se proučavaju i uspoređuju uzroci i pokazatelji krize u obitelji, kao i reakcije na nju, i na taj način kontekstualizira književnost. Takva namjera zahtijeva analizu koja prelazi granicu klasične strukturalističke analize i širi obzor književnog djela, pa će se u postupku istraživanja koristiti postklasična ili nova naratologija koja je osim na zatvoreni svijet romana orijentirana i na kontekst. Iz tog je razloga pristup analizi u određenoj mjeri zamišljen interdisciplinarno jer proučavanje krize, generacije i sjećanja u književnim djelima zahtijeva sociološki i kulturološki kao i književno-povijesni pristup u smislu sveukupna razumijevanja i tumačenja romana u širem kontekstu. Dosadašnja istraživanja ovih romana nisu bila usmjerena na raspravu o iskustvu krize i ontekstualnoj uvjetovanost u okvirima sustava obitelji. Rad daje nove perspektive o kontekstualnom karakteru krize obitelji u suvremenoj književnosti, o neposrednom relacioniranju obitelji s ostalim društvenim pojavama, te nove perspektive u istraživanju suvremenog generacijskog romana kao hibridnog žanrovskog oblika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Književnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2020-02-3695 - Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća (ASKiNS21) (Novak, Sonja, HRZZ ) ( CroRIS)
HRZZ-DOK-2021-02-5932 - Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća (Novak, Sonja, HRZZ - 2021-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zadru
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus