Pregled bibliografske jedinice broj: 1245700
Terapijsko praćenje lijekova kao način poboljšanja ishoda onkološke terapije
Terapijsko praćenje lijekova kao način poboljšanja ishoda onkološke terapije // Farmaceutski glasnik, 78 (2022), 11-12; 551-565 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 1245700 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terapijsko praćenje lijekova kao način poboljšanja
ishoda
onkološke terapije
(Therapeutic drug monitoring as a means of
improving the outcomes
of cancer treatment)
Autori
Turković, Lu ; Mlinarić, Zvonimir ; Silovski, Tajana ; Šekerija, Mario ; Sertić, Miranda
Izvornik
Farmaceutski glasnik (0014-8202) 78
(2022), 11-12;
551-565
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
terapijsko praćenje lijekova, onkološka terapija
(therapeutic drug monitoring, cancer treatment)
Sažetak
Rak je trenutno jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu, a za liječenje se koriste antitumorski lijekovi koji se dijele u više skupina. Tradicionalni citostatici osim na tumorske stanice djeluju i na neke zdrave stanice te tako pokazuju toksičan učinak. Unatoč razvoju novih, ciljanih lijekova, i dalje je prisutan problem neučinkovitosti i toksičnosti terapije. Uslijed velikih razlika u djelovanju i toksičnosti kako kod različitih pacijenata tako i kod svakog pojedinog pacijenta, poželjno je uvesti TDM. Već se u ranim fazama kliničkih ispitivanja farmakokinetičkim i farmakodinamičkim studijama utvrđuje terapijska i toksična doza lijeka. Međutim, ovisno o stadiju i tipu bolesti, kao i karakteristikama bolesnika, moguće je da će učinkovite doze biti i znatno niže od maksimalne podnošljive doze, ili da niti doze iznad kojih se javlja značajnija toksičnost neće dovesti do odgovarajućeg učinka. Unatoč tome što u većini slučajeva određivanje koncentracije lijekova u organizmu prestaje njihovom registracijom, za neke lijekove pacijenti bi mogli imati koristi od terapijskog praćenja. Lijekovi koji su dobri kandidati za TDM moraju zadovoljiti niz farmakokinetičkih i farmakodinamičkih uvjeta te je potrebno odabrati i optimalan uzorak za analizu, što je trenutno najčešće plazma. Korist terapijskog praćenja nekog lijeka mora se i dokazati randomiziranom prospektivnom studijom. Terapijsko praćenje antitumorskih lijekova čini se kao odličan način individualizacije terapije u svrhu produljenja i poboljšanja kvalitete života onkoloških bolesnika, no njegovo uvođenje u kliničku svakodnevicu suočeno je s brojnim preprekama. Budućnost TDM-a antitumorskih lijekova mnogi vide u razvoju jednostavnijih metoda praćenja, uz rasterećenje zdravstvenog sustava razvojem tehnika uzorkovanja koje bolesnik može sam provesti kod kuće, ili pak preko različitih biosenzora koji bi čak omogućili kontinuirano praćenje koncentracija lijekova. Konačno, otvaranje medicine prema novim tehnologijama, kao i sudjelovanje kliničkih farmaceuta, ali i javnih ljekarnika u multidisciplinarnom onkološkom timu zasigurno će olakšati implementaciju terapijskog praćenja antitumorskih lijekova u kliničku praksu, čime će se poboljšati ishodi liječenja, te povećati učinkovitost, uz smanjenje neželjenih učinaka terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2019-04-8461 - Nova bioanalitička rješenja za personalizaciju terapije raka dojke (OncoBioAnalytics) (Sertić, Miranda, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar",
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Mario Šekerija
(autor)
Lu Turković
(autor)
Tajana Silovski
(autor)
Miranda Sertić
(autor)
Zvonimir Mlinarić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus