Pregled bibliografske jedinice broj: 1244490
Regeneracija češnjaka čuvane sorte 'Istarski crveni' u ovisnosti o koncentraciji polietilen glikola i regulatora rasta
Regeneracija češnjaka čuvane sorte 'Istarski crveni' u ovisnosti o koncentraciji polietilen glikola i regulatora rasta, 2022., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet/ Odsjek za biljne znanosti/ Zavod za oplemenjivanje bilja, genetiku i biometriku, Zagreb
CROSBI ID: 1244490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Regeneracija češnjaka čuvane sorte 'Istarski
crveni' u ovisnosti o koncentraciji polietilen
glikola i regulatora rasta
(Regeneration of the garlic conservation variety
'Istrian red' depending on the concentration of
polyethylene glycol and growth regulators)
Autori
Anamarija Zeba
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet/ Odsjek za biljne znanosti/ Zavod za oplemenjivanje bilja, genetiku i biometriku
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2022
Stranica
37
Mentor
Snježana Kereša
Ključne riječi
češnjak, regeneracija, tolerantnost na sušu, polietilen glikol (PEG), regulatori rasta
(garlic, regeneration, drought tolerance, polyethylene glycol (PEG), growth regulators)
Sažetak
Češnjak (Allium sativum L.) je jednogodišnja ili dvogodišnja povrćarska kultura. S obzirom da je apomiktična biljka, razmnožava se vegetativnim putem. Vegetativan način razmnožavanja ograničava veću genetsku varijabilnost koja je korisna u oplemenjivanju ekonomski važnih svojstava. U istraživanju regeneracije češnjaka u ovisnosti o koncentraciji polietilen glikola i regulatora rasta korišten je ekotip 'Istarski crveni'. Kao eksplantati korištene su baze češnjaka postavljene na 2 različita hranidbena medija (MS 2, 4-D1 i MS 2, 4-D2) s različitim koncentracijama polietilen glikola. Regeneracija se je odvijala na mediju s 1 mg/l BAP-a + 0, 1 mg/l 2, 4-D ili na HFM. Gledajući cjelokupni proces od razvoja kalusa do regeneracije bilo je ukupno 8 različitih tretmana. Od osam korištenih tretmana najveći broj regeneriranih biljaka bio je na tretmanu T8, T2 i T4. Kod sva tri najuspješnija tretmana početna indukcija kalusa odvijala se je na mediju s 2 mg/l 2, 4-D, a regeneracija biljaka na mediju s dodatkom BAP-a. Uspješnost zakorjenjivanja regeneranata je iznosila 66% dok je postotak aklimatiziranih biljaka iznosio 69%. Četiri mjeseca nakon presađivanja u supstrat ukupno je preživjelo 170 biljka koje su potencijalno tolerantne na sušu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-EFRR-KK.05.1.1.02.0005 - Agrobioraznolikost - osnova za prilagodbu i ublažavanje posljedica klimatskih promjena u poljoprivredi (Goreta Ban, Smiljana; Bauer, Nataša; Kereša, Snježana; Salopek-Sondi, Branka; Jasprica, Nenad, EK ) ( CroRIS)
Profili:
Snježana Kereša (mentor)