Pregled bibliografske jedinice broj: 124384
Odjeljivanje zeolita i glina radi boljeg pročišćavanja voda
Odjeljivanje zeolita i glina radi boljeg pročišćavanja voda // 1. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002 : knjiga sažetaka / HDKI (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002. str. - (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 124384 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odjeljivanje zeolita i glina radi boljeg pročišćavanja voda
(Zeolite and Clay mineral separation in order to better water treatment)
Autori
Rožić, Mirela ; Cerjan-Stefanović, Štefica ; Kurajica, Stanislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002 : knjiga sažetaka
/ HDKI - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002
Skup
1. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 22.10.2002. - 24.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zeoliti ; glina ; obrada voda
(zeolite ; clay ; water treatment)
Sažetak
Klinoptilolit pojednostavljene formule (Na, K)_6Si_30Al_6O_72 . 24 H_2O je najrasprostranjeniji prirodni zeolit u svijetu a pronalazi se uglavnom u sedimentnim stijenama vulkanskog porijekla. Karakteristične klinoptilolitom bogate stijene sadrže 60-90 % (w) klinoptilolita uz feldspate, gline i a- kvarc kao mineralne nečistoće. Odjeljivanje minerala zeolita (klinoptilolita) i gline (ilita) provedeno je na klinoptilolitom bogatom tufu s područja Donje Jesenje. Mineraloška analiza pokazala je da ispitivani uzorak sadrži pretežno klinoptilolit te kao mineralne pratioce feldspate, ilit i *=a-kvarc. Uzorak klinoptilolitnog tufa početne granulacije 2, 5- 5, 0 mm samljeven je u prah veličine čestica <500 *=mm. Samljeveni uzorak razdvojen je u čestice različitih granulacija prema Stoksovu zakonu. Uzorak je dispergiran u destiliranoj vodi a talozi skupljeni u određenim vremenima ovisno o željenim veličinama čestica. Kao metode dispergiranja uspoređene su mućkanje i ultrazvučno dispergiranje. Opisani postupak koristi razlike u veličini/obliku, tvrdoći i gustoći čestica, i djelotvoran je kod odvajanja finih materijala (glina i zeolita) od grubljih materijala sa kojima oni obično koegzistiraju (kvarc, feldspar, kalcit). Ta separacijska tehnika može poboljšati čistoće uzoraka bez značajnijeg djelovanja na fizikalna ili kemijska svojstva materijala, a primjenjuje se u pročišćavanju voda
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija, Kemijsko inženjerstvo