Pregled bibliografske jedinice broj: 1243229
ULOGA TERAPIJSKOG PSA U REHABILITACIJI
ULOGA TERAPIJSKOG PSA U REHABILITACIJI // Zbornik radova 8. Međunarodnog znanstveno-stručnog skupa „Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu“ / Janković, Slavica, Kurtović, Biljana, Gongeta, Sanja (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022. str. 26-33 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1243229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ULOGA TERAPIJSKOG PSA U REHABILITACIJI
(THE ROLE OF THE THERAPY DOG IN REHABILITATION)
Autori
CRNKOVIĆ KNEŽEVIĆ, MARIJA
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 8. Međunarodnog znanstveno-stručnog skupa „Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu“
/ Janković, Slavica, Kurtović, Biljana, Gongeta, Sanja - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022, 26-33
Skup
8. međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 21.10.2022. - 22.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rehabilitacija, terapija potpomognuta životinjama, terapijski pas
(rehabilittaion, animal-asisted therapy, therapy dog)
Sažetak
Korištenje životinja u terapijske svrhe traje od prošlog stoljeća, a znanstveno istraživanje pozitivnog utjecaja životinja na ljude počelo je u SAD-u. U radu se koriste ljudske i životinjske interakcije kako bi se uklonili ili smanjili problemi koje pojedinac doživljava u fizičkom, osjetilnom, mentalnom, emocionalnom i socijalnom smislu. Psi su najčešće korištene životinje u terapijskom okruženju zbog svoje društvene i osjećajne prirode. Terapijski psi su pomno odabrani i posebno školovani psi koji imaju pomagačku i terapijsku namjenu. Kroz mnogobrojna istraživanja dokazano je kako terapijski pas utječe na što brži oporavak od zdravstvenih problema, motivira i potiče, a može poboljšati fine motoričke sposobnosti i koordinaciju tijela. Provođenje vremena sa životinjama pomaže poboljšati emocionalno i psihičko stanje te se promiču pozitivna društvena ponašanja kao što su suradnja, strpljenje, dijeljenje. Cilj ovog rada je upoznati se s alternativnim pristupom rada s pacijentima koristeći psa kao ko-autora terapijskog procesa kako bi zajedno došli do poboljšanja zdravstvenog stanja pacijenta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru
Profili:
Marija Crnković
(autor)