Pregled bibliografske jedinice broj: 1242391
Karakteristike žalovanja kod djece osoba nestalih u ratu
Karakteristike žalovanja kod djece osoba nestalih u ratu // 22. Dani psihologije u Zadru / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020. str. 97-97 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1242391 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakteristike žalovanja kod djece osoba nestalih u
ratu
(Characteristics of
mourning among the children of people missing
during the war)
Autori
Hadžić, Elma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020, 97-97
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2022. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nestanak, obitelj, stil suočavanja, zavjera šutnjom
(dissappearance, family, coping mechanism, conspiracy of silence)
Sažetak
Doživljaj nenadanog i nasilnog gubitka bliske osobe povećava rizik za razvoj različitih smetnji na psihološkom, tjelesnom i socijalnom planu. Nestanak osobe se smatra najstresnijom vrstom gubitka. Ako se dogodi unutar obitelji može dovesti do javljanja osjećaja zbunjenosti budući da se ne zna sa sigurnošću tko je unutar, a tko izvan obitelji, onemogućava daljnji napredak zbog osjećaja lojalnosti i onemogućava dekateksu emocija djece prema nestalim roditeljima. Faktori koji mogu utjecati na povećanu svijest o gubitku uključuju smrt drugog roditelja, kroničnu bolest, selidbu, dobitak djeteta, završetak školovanja i dobitak posla. Cilj ove studije slučaja je prikaz sličnosti i razlika u tugovanju kod tri kćeri čiji je otac nestao 1992. godine i do sada nije nađen. Podaci su dobiveni na osnovu praćenja u službi za zaštitu mentalnog zdravlja. Na osnovu primjene psihologijskog mjernog instrumentarija (MANSA, Harvard Trauma Upitnik - Verzija za Bosnu i Hercegovinu, DASS - 21 i Upitnik suočavanja sa stresnim situacijama Endlera i Parkera) dobivaju se podaci koji ukazuju na sličnost sestara obizrom na izloženost vrstama traumatskih iskustava, indikativnost ovih osoba za prisustvo simptoma karakterističnih za kliničku sliku PTSP-a, dominantno korištenje stila suočavanja usmjerenog na problem i sličan stupanja zadovoljstva kvalitetom života. Ono što je za ovu obitelj posebno karakteristično jeste prisustvo zavjere šutnjom, pri čemu se o nestanku oca nije govorilo unutar obitelji. Kohezivan faktor koji je obitelj držao na okupu je bila majka koja je preminula prije tri godine. U Bosni i Hercegovini se još uvijek traga za preko 7 000 osoba. Njihova djeca i ostali članovi obitelji žive između nade i očaja, svakodnevno si postavljajući pitanja kako su umrli, jesi li oni mogli nečim spriječiti njihov nestanak i hoće li ikada pronaći njihove posmrtne ostatke. Odnosno, kako oni često kažu, žive "život na silu".
Izvorni jezik
Hrvatski