Pregled bibliografske jedinice broj: 1241612
Učinak različitih epruveta za uzorkovanje i 24- satnog skladištenja uzoraka na razinu inzulina i C-peptida
Učinak različitih epruveta za uzorkovanje i 24- satnog skladištenja uzoraka na razinu inzulina i C-peptida // Biochemia medica 2022 ; 32(Suppl.1):S1-S232
Zagreb, Hrvatska: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2022. str. S95-S96 doi:10.11613/issn.1846-7482 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1241612 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak različitih epruveta za uzorkovanje i 24-
satnog skladištenja uzoraka na razinu inzulina i
C-peptida
(Effect of various sample tubes and 24-hour sample
storage on insulin and C-peptide levels)
Autori
Grgić, Maja ; Matišić, Ena ; Božičević, Sandra ; Vučić Lovrenčić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Biochemia medica 2022 ; 32(Suppl.1):S1-S232
/ - : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2022, S95-S96
Skup
10. kongres Hrvatskog društva za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.09.2022. - 01.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
učinak epruveta za uzorkovanje, 24-satno skladištenje, inzulin, C-peptid
(effect of various sample tubes, 24-hour sample storage, insulin, C-peptide)
Sažetak
Uvod: Inzulin i C-peptid su važne dijagnostičke pretrage u liječenju dijabetesa. Zbog malog broja studija za usporedbu različitih vrsta epruveta i oprečnih rezultata kod stabilnosti ovih analita, cilj naše studije je bio usporediti njihove razine u različitim serumskim epruvetama i plazmi te procijeniti njihovu 24-satnu stabilnost u različitim uvjetima pohrane. Materijali i metode: Venska krv prikupljena je od 33 pacijenta u serumske epruvete s aktivatorom zgrušavanja (CAT, Clot Activator Tube) i gel separatorom (SST) te u K3EDTA plazma - epruvete (BD Vacutainer, Becton Dickinson, SAD). Nakon centrifugiranja, serum i plazma su odvojeni u tri alikvota pri čemu je jedan analiziran odmah, a druga dva su ostavljena na sobnoj temperaturi (23 °C) te u hladnjaku (4 °C) 24 sata nakon čega su analizirani koristeći Atellica IM1600 kemiluminiscentnu imunoanalizu. Statistička analiza napravljena je s Wilcoxonovim testom za sljedećih šest parova uzoraka: svježi serumi u CAT epruveti naspram SST, svježi serum u CAT epruveti naspram svježe plazme, svježi serum u SST epruveti naspram pohranjenih seruma (sobna temperatura i 4 °C) te svježa plazma naspram pohranjene plazme na 23 i 4 °C. Rezultati: Koncentracije inzulina bile su značajno različite u svim parovima uzoraka (P < 0, 05) osim kod svježe plazme i plazme pohranjene na 4 °C (P = 0, 200). Budući da se CAT serum smatra preporučenim za analizu inzulina i C-peptida, prosječna razlika koncentracije inzulina bila je - 2, 8% za SST serum i - 10, 6% za plazmu. Razlike ostalih parova uzoraka bile su manje od 10%, uz iznimku svježe plazme i plazme na sobnoj temperaturi (- 13, 2%). Za koncentracije C-peptida, značajna razlika otkrivena je samo za par CAT seruma i plazme (P < 0, 001) uz vrijednost od - 12, 9%. Sve ostale usporedbe pokazale su prosječnu razliku manju od 1, 2%. Zaključak: Unatoč statističkoj razlici pojedinih usporedbi, uočene prosječne razlike za inzulin i C-peptid u ispitivanim uzorcima zajedno sa studijom stabilnosti, bile su unutar vrijednosti preporučenih za biološku varijabilnost (25, 4% za inzulin i 16, 6% za C-peptid).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
- MEDLINE