Pregled bibliografske jedinice broj: 1241456
Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala. Istraživačke aktivnosti i međunarodna suradnja 2020. – 2022.
Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala. Istraživačke aktivnosti i međunarodna suradnja 2020. – 2022. // Annales Instituti archaeologici, XVIII (2022), 131-142 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1241456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala. Istraživačke aktivnosti i međunarodna suradnja 2020. – 2022.
(Discovering the Old Dubrovnik Cathedrals. Research Activities and the International Collaboration in 2020–2022)
Autori
Zeman, Maja ; Damiani, Suzana ; Perkić, Marta ; Ožanić Roguljić, Ivana ; Turkalj, Kristina
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) XVIII
(2022);
131-142
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
lokalitet dubrovačke katedrale ; prva crkva ; kamena plastika ; zidne slike ; nalazi in situ ; analize uzoraka ; dokumentiranje nalazišta
(Dubrovnik Cathedrals site ; the first church ; stone sculpture ; wall paintings and plaster ; in situ finds ; sample analyses ; site documentation)
Sažetak
U radu su predstavljene aktivnosti provedene u okviru projekta Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala u razdoblju 2020. – 2022. godine, koje uključuju novouspostavljene suradnje s domaćim i inozemnim institucijama i konzorcijima. Temeljni cilj projekta stručna je i znanstvena obrada pokretnih spomenika i arheoloških nalaza s lokaliteta dubrovačke katedrale, istraženog davnih 1980-ih. Nakon što je u prethodnim ciklusima obrađeno 80% nalaza (poglavito kamene plastike i žbuka zidnih slika prethodnica barokne prvostolnice), od 2020. godine pristupilo se prikupljanju i obradi podataka za nalaze in situ, što se primarno odnosi na očuvane cjeline najstarije bazilike, njena svetišta i bočnih brodova. Donose se preliminarni rezultati povezivanja podataka za nalaze kamene plastike predromaničkog razdoblja i ulomke žbuka in situ te iz arheološkog sloja, a koji postavljaju osnove za nešto drugačije kronološke odrednice pojedinih faza opremanja crkve od do sada važećih. Dobivene rezultate unaprijedit će analize žbuka i kostiju iz grobova s nalazišta AMS 14C metodom, kao i analize uzoraka morta iz zida svetišta i tla s prostora srednjeg broda crkve, metodama OSL i arheomagnetizma, a koje su u tijeku. Za daljnju interpretaciju nalaza od osobite je važnosti provedena aktivnost izrade nove dokumentacije – fotogrametrijskih snimaka svetišta i pojedinih grobnih cjelina te multipspektralnih snimaka slikanih prizora i crteža iz bočnih brodova crkve.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti, Znanost o umjetnosti, Arheologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Likovne umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Institut za arheologiju, Zagreb,
Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb
Profili:
Kristina Turkalj
(autor)
Maja Zeman
(autor)
Ivana Ožanić Roguljić
(autor)
Suzana Damiani
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus