Pregled bibliografske jedinice broj: 1240646
TRGOVINA LJUDIMA KAO OBLIK MODERNOG ROPSTVA
TRGOVINA LJUDIMA KAO OBLIK MODERNOG ROPSTVA, 2021., diplomski rad, diplomski, Zagreb
CROSBI ID: 1240646 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TRGOVINA LJUDIMA KAO OBLIK MODERNOG ROPSTVA
(HUMAN TRAFFICKING AS A FORM OF MODERN SLAVERY)
Autori
POROPAT, LORIANA
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Zagreb
Datum
10.12
Godina
2021
Stranica
61
Mentor
Polović, Jadranka
Ključne riječi
trgovina ljudima, kršenje ljudskih prava, seksualno izrabljivanja žena, trgovina organima, trgovanje djecom i krijumčarenje migrantima ;
(human trafficking, human rights violations, sexual exploitation of women, organ trafficking, child trafficking and smuggling of migrants ;)
Sažetak
Ovaj rad se bavi aspektima modernog ropstva elaboriranog prikazom pojavnih oblika trgovine ljudima. Uvodno je dan sažeti pregled povijesti trgovine ljudima, dok se nadalje ova tematika razrađuje kroz odnos ljudskih prava i praksu trgovine ljudima gdje se u bitnome naglašava kako se radi o fenomenu koji nije nov, ali koji kao pojava posljednjih godina dobiva na zamahu te se širi diljem svijeta. Vrlo je važno istaknuti i kako isti ujedno čine značajan dio ilegalne globalne svjetske ekonomije koji pogađa društvo u cjelini. Trgovina ljudima nije samo zločin, već je mnogo više od toga, ona je organizirani kriminal, kršenje osnovnih ljudskih prava, negiranje čovjeka kao bića ; u pravom i punom smislu riječi - moderno ropstvo. Nadalje, s obzirom na to da su u svrhu borbe protiv trgovine ljudima, doneseni različiti međunarodni dokumenti, najvažniji će biti navedeni te ukratko obrazložen njihov značaj i domet. Isto tako, u radu se osvrće i na zakonodavno-pravno uređenje ove problematike i u Republici Hrvatskoj, odnosno na njezin stupanj efikasnosti i djelotvornosti. Potom se ističe kako postoji nekolicina grana trgovanja ljudima, pri čemu će u radu detaljno biti obrazložene sljedeće: seksualno izrabljivanja žena, trgovina organima, trgovanje djecom te krijumčarenje migrantima. Naposljetku se kao važne naglašavaju politike kojima se države koriste kako bi bile što uspješnije pri suzbijanju ovog zloglasnog fenomena. Shodno potonje navedenom, u radu se povezuju smjernice i napuci postojećih politika s praktičnim djelovanjem, a sve u svezi znanja i vještina potrebnih prilikom komuniciranja, odnosno konkretnog rada i pomoći žrtvama trgovine ljudima. U zaključku je dana rekapitulacija cjelokupne problematike, s osobitim naglaskom na razmatranje rastućeg transnacionalnog kriminalnog aspekta trgovine ljudima kao iznimno opasnog izazova nacionalnoj i međunarodnoj sigurnosti. Pored iznesenog, u radu se daje i sažet odgovor na postavljena istraživačka pitanja.
Izvorni jezik
Hrvatski