Pregled bibliografske jedinice broj: 1240234
Aktivnosti planiranja i priprema planova interne revizije
Aktivnosti planiranja i priprema planova interne revizije // Računovodstvo i financije, LXVIII (2022), 12; 66-75 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 1240234 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aktivnosti planiranja i priprema planova interne
revizije
(Planning activities and preparation of internal
audit plans)
Autori
Tušek, Boris
Izvornik
Računovodstvo i financije (0350-4506) LXVIII
(2022), 12;
66-75
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
planiranje interne revizije, strateški plan interne revizije, godišnji plan interne revizije, plan pojedinačnih revizijskih angažmana
(internal audit planning activities, strategic internal audit plan, anual internal audit plan, engagement plan)
Sažetak
U ovom se članku obrađuju relevantni metodološki aspekti interne revizije koje treba uzeti u obzir prilikom planiranja interne revizije s posebnim osvrtom na aktualne Međunarodne standarde za profesionalno obavljanje interne revizije, povezane smjernice i najbolje prakse. U uvjetima naglašenih rizika s kojima se suočavaju poduzeća u današnje doba te njihovog utjecaja na ostvarivanje strateških i poslovnih ciljeva poduzeća intenzivira se potreba za planiranjem interne revizije. Planiranje interne revizije obuhvaća više aktivnosti koje treba korektno obaviti ako se želi osigurati učinkovitost cjelokupnog procesa interne revizije. Metodološki gledajući, sukladno sadržaju Međunarodnih standarda za profesionalno obavljanje interne revizije i vodećim revizijskim praksama, riječ je o tradicionalnom vodopadnom, slijednom, linearnom i iterativnom pristupu planiranju u kojemu interni revizor ima profesionalnu odgovornost temeljito i u cijelosti obaviti sve zahtjevane aktivnosti unutar pojedinih faza planiranja interne revizije i to na više razina (strateško i godišnje planiranje te planiranje pojedinačnih revizija) kako bi prije svega osigurao kvalitetu revizijskih rezultata (revizijskih nalaza, zaključaka, mišljenja i preporuka). Osim toga, zbog uobičajeno ograničenih resursa za obavljanje interne revizije (vremenskih, financijskih, ljudskih) pozornost internog revizora se mora selektivno usmjeravati na kritična i rizična područja poslovanja te ih definirati kao prioritetna područja i teme u planovima interne revizije. Uvažavajući veličinu, složenost i heterogenost poslovnih subjekata u kojima se obično organizira interna revizija, bez odgovarajuće procjene rizika sasvim sigurno nije moguće identificirati značajna područja ili područja visokog rizika u poslovanju takvih organizacija kojima se interna revizija mora baviti. Najmanje je prihvatljiva situacija u djelovanju interne revizije u nekom poduzeću je ona u kojoj interni revizor nije u mogućnosti biti podrška menadžmentu i odboru u rješavanju bitnih problema i povreda načela stabilnog i sigurnog poslovanja, dok u isto vrijeme obavlja jednostavne i rutinske postupke u područjima koja nisu prioritetna i značajna za poslovanje poduzeća. Planiranje interne revizije je kontinuirana i iterativna aktivnost. Drugim riječima, jedna od bitnih značajki planova interne revizije je njihova fleksibilnost, odnosno mogućnost njihovog brzog i efikasnog ažuriranja i prilagođavanja potrebama i zahtjevima upravljačkih struktura. Planovi interne revizije moraju biti elastično postavljani i omogućiti da se raspoloživi resursi na zadovoljavajući način preusmjeravaju u “neplanirana” rizična područja poslovanja poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija