Pregled bibliografske jedinice broj: 1240184
Arhiv Međunarodnog kaznenog suda u Haagu, njegov značaj i dostupnost za arhiviste i istraživače
Arhiv Međunarodnog kaznenog suda u Haagu, njegov značaj i dostupnost za arhiviste i istraživače // Arhivski vjesnik, 57 (2014), 1; 333-347 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1240184 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arhiv Međunarodnog kaznenog suda u Haagu, njegov
značaj i dostupnost za arhiviste i istraživače
(Archives of the International Criminal Court in
the
Hague, its Importance and Availability to the
Archivists and Researchers)
Autori
Holjevac Tuković, Ana
Izvornik
Arhivski vjesnik (0570-9008) 57
(2014), 1;
333-347
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije ; Međunarodni sud pravde ; dostupnost dokumenata ; on-line baza sudskih spisa MKSJ ; Domovinski rat
(the archive of the International Tribunal for the Prosecution of Persons Responsible for Serious Violations of International Humanitarian Law Committed in the Territory of the Former Yugoslavia since 1991, the availability of the documents, International criminal court data base, Homeland war)
Sažetak
U članku se prikazuje rad Međunarodnog suda te velikog broja evidencija i dokumenata koje je Sud prikupio. Spisi i dokumenti arhiva Međunarodnog kaznenog suda za teška kršenja međunarodnoga humanitarnog prava počinjena na području bivše Jugoslavije sastoje se od dokumenata u konvencionalnom i digitalnom obliku, a sadrže tisuće sati audio-video zapisa, fizičkih predmeta i više od 5 500 iskaza svjedoka, čija su svjedočenja prihvaćena kao dokazi. Problem reguliranja dostupnosti arhiva Međunarodnog suda nakon prestanka rada Suda, postavlja niz pitanja. Odsjek Ujedinjenih naroda (UN) za vođenje arhiva i dokumentacije radi na zaštiti i dostupnosti arhiva te je zadužen za nadgledanje strategije okončanja rada Međunarodnog kaznenog suda za teška kršenja međunarodnoga humanitarnoga prava počinjenog na području bivše Jugoslavije (MKSJ) za pitanje arhiva. S početkom procesa zatvaranja MKSJ, nužno se određuje i politika arhiva, odnosno način njegovog čuvanja i dostupnosti. Glavno težište stavljeno je na plan da se arhiv MKS za Jugoslaviju učini dostupnim u pravne i istraživačke svrhe. Donošenje odluka vezanih za pristup arhivu postavlja niz pitanja, tj. spadaju li određeni dokumenti u povjerljive, te smiju li se objaviti, odnosno smiju li se objaviti pod samo određenim uvjetima. Obrađena je i dokumentacija koja je nastala tužbom Hrvatske protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest