Pregled bibliografske jedinice broj: 123851
Epizootiološko stanje u hrvatskom peradarstvu tijekom 2001. i 2002.
Epizootiološko stanje u hrvatskom peradarstvu tijekom 2001. i 2002. // Stočarstvo, 57 (2003), 3; 217-227 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 123851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epizootiološko stanje u hrvatskom peradarstvu tijekom 2001. i 2002.
(Epizootic situation in Croatian poultry production in 2001 and in 2002)
Autori
Savić, Vladimir ; Tišljar, Marina ; Šimpraga, Borka ; Amšel Zelenika, Tajana ; Lukač Novak, Irena ; Balenović, Mirta ; Krstulović, Fani
Izvornik
Stočarstvo (0351-0832) 57
(2003), 3;
217-227
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
epizootiologija; peradarstvo; Hrvatska
(epidemiology; poultry; Croatia)
Sažetak
U radu su razmotrene važnije zarazne bolesti koje su se pojavljivale u našoj intenzivnoj peradarskoj proizvodnji tijekom 2001. i 2002. godine. Newcastleska bolest nije dokazana u farmski držane peradi, ali je u nekoliko navrata ovaj virus izdvojen iz goluba i grlice. Izdvojeni virusi, iako se mogu svrstati u golublje paramiksoviruse serotipa 1, zadovoljavaju osnovne uvjete patogenosti za kokoš: visoki intracerebralni patogeni indeks i višestruko zastupljene bazične aminokiseline na mjestu cijepanja F-bjelančevine. Učestalost zarazne bolesti burze je u usporedbi s prethodnim godinama u padu, no još uvijek ju karakteriza sezonska pojavnost što je posljedica širenja ove bolesti sa sezonski držanih pilića u malim seoskim i dvorišnim uzgojima. Zabilježena je i jedna pojava klinički očitovane zarazne anemije kokoši te sporadične pojave boginja peradi. Marekova bolest i leukoze su zabilježene u značajno manjoj učestalosti u ukupnoj strukturi mortaliteta u odnosu na prethodne godine. Infekcije ptičjim pneumovirusima, koje se klinički očituju sindromom otečene glave kokoši i puranskim rinotraheitisom, učestale su u naše farmski držane peradi, a intenzitet bolesti ovisio je o uvjetima držanja i sekundarnim infekcijama. Od adenovirusnih infekcija valja spomenuti pojavu hemoragičnog enteritisa u tovnih purana tijekom 2001. Salmonella enteritidis najčešće je izdvajani serovar iz naše peradi što je odraz globalnih epizootiološki prilika s obzirom na infekciju ovom bakterijom. Ostale specifične bakterijske zaraze nisu predstavljale značajniji problem, no zabilježena je pojava kolere, jedan slučaj tuberkuloze te infekcije bakterijama Ornithobacterium rhinotracheale i Mycoplasma synoviae.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
Napomena
Rad je kao predavanje prezentiran na skupu V. simpozij Peradarski dani s međunarodnim sudjelovanjem, održanom od 14.-17.05.2003., Poreč, Hrvatska ; bez recenzije objavljen u Zborniku ; Velimir Wittner (ur.) ; Zagreb : Centar za peradarstvo, 2003. str. 22-27.
POVEZANOST RADA
Projekti:
0048005
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Profili:
Irena Lukač Novak
(autor)
Borka Šimpraga
(autor)
Vladimir Savić
(autor)
Tajana Amšel Zelenika
(autor)
Marina Tišljar
(autor)
Mirta Balenović
(autor)