Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1237202

Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili što je solidarno u solidarnoj ekonomiji?


Orlić, Olga
Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili što je solidarno u solidarnoj ekonomiji? // Banija kao metafora i metonimija. Godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukušić, Ana-Marija (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022. str. 25-26 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 1237202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili što je solidarno u solidarnoj ekonomiji?
(Banija earthquake as a metaphor of solidarity? Or What is solidary in solidary economy?)

Autori
Orlić, Olga

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni

Izvornik
Banija kao metafora i metonimija. Godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukušić, Ana-Marija - Zagreb : Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022, 25-26

Skup
Godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku: Banija kao metafora i metonimija

Mjesto i datum
Glina, Hrvatska; Zagreb, Hrvatska, 05.10.2022. - 06.10.2022

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
banijski potres, solidarna ekonomija, solidarnost, reciprocitet
(Banija earthqake, slidarity economy, solidarity, reciprocity)

Sažetak
Eksplozija volonterstva i humanitarnih akcija (od osiguravanja privremenih (?) smještajnih kapaciteta do redovite opskrbe hranom i ostalim potrepštinama) koja je uslijedila nakon banijskog potresa ukazala je, između ostalog, i na brojne probleme generirane (ne)djelovanjem države. Potreba brzog i neposrednog djelovanja aktivirala je solidarnost građana, kao i u slučaju brojnih drugih humanitarnih akcija (usp. Brković 2014). U to sam vrijeme dobila dva novinarska upita s molbom da komentiram bezuvjetno mobiliziranu solidarnost građana Hrvatske (ali i ne samo njih!) na tom ekonomski i socijalno depriviranom području. Novinari su mi se obratili kao voditeljici projekta o solidarnoj ekonomiji, s molbom da komentiram solidarnost, uključivo i onu međuetničku, s obzirom na to da se radi o području na kojem živi i srpsko stanovništvo. Ipak, morala sam preskočiti ovu primamljivu ponudu stoga što prakse koje analiziramo u okviru projekta nisu (primarno) humanitarnog karaktera. Taj me upit ujedno podsjetio na opasku projektnih evaluatora o tome kako bi bilo dobro u projekt uključiti i solidarnost koja se ispoljava u humanitarnim djelovanjima. Međutim, takav aspekt solidarnosti isključen je namjerno iz fokusa istraživanja. Razloge za to najbolje opisuju uvodne rečenice Mary Douglas u predgovoru reizdanja “Eseja o daru” Marcela Maussa iz 1990. godine u kojima ističe kako se između primatelja i davatelja stvaraju nejednaki odnosi moći. Time se nadovezala na Maussovu tezu da je dar koji ničime ne potiče solidarnost svojevrsna kontradikcija, a za njega je jedna od važnijih uloga dara kreiranje solidarnosti, odnosno reciprociteta koji sudionike stavlja u ravnopravan položaj. Solidarnost koja ne generira nejednakost, koja se temelji na reciprocitetnim odnosima te ujedno pokušava zadovoljiti i sebične i altruistične potrebe svih uključenih aktera je solidarnost koju u okviru navedenog projekta istražujemo na tlu Hrvatske, prvenstveno u sferi ekonomije. Stoga će mi u ovom izlaganju Banija, odnosno banijski potres percipiran kao fokalno mjesto iskazivanja solidarnosti poslužiti kao polazište za pokušaj jasnijeg razdvajanja solidarnosti u solidarnoj ekonomiji od solidarnosti općenito.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Etnologija i antropologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
--IP-2019-04-3946 - Solidarna ekonomija u Hrvatskoj: antropološka perspektiva (SOLIDARan) (Orlić, Olga) ( CroRIS)

Ustanove:
Institut za antropologiju

Profili:

Avatar Url Olga Orlić (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

Pristup cjelovitom tekstu rada www.ief.hr

Citiraj ovu publikaciju:

Orlić, Olga
Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili što je solidarno u solidarnoj ekonomiji? // Banija kao metafora i metonimija. Godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukušić, Ana-Marija (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022. str. 25-26 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
Orlić, O. (2022) Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili što je solidarno u solidarnoj ekonomiji?. U: Jambrešić Kirin, R., Marković, J., Prica, I. & Vukušić, A. (ur.)Banija kao metafora i metonimija. Godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku.
@article{article, author = {Orli\'{c}, Olga}, year = {2022}, pages = {25-26}, keywords = {banijski potres, solidarna ekonomija, solidarnost, reciprocitet}, title = {Banijski potres kao metafora solidarnosti? Ili \v{s}to je solidarno u solidarnoj ekonomiji?}, keyword = {banijski potres, solidarna ekonomija, solidarnost, reciprocitet}, publisher = {Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF)}, publisherplace = {Glina, Hrvatska; Zagreb, Hrvatska} }
@article{article, author = {Orli\'{c}, Olga}, year = {2022}, pages = {25-26}, keywords = {Banija earthqake, slidarity economy, solidarity, reciprocity}, title = {Banija earthquake as a metaphor of solidarity? Or What is solidary in solidary economy?}, keyword = {Banija earthqake, slidarity economy, solidarity, reciprocity}, publisher = {Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF)}, publisherplace = {Glina, Hrvatska; Zagreb, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font