Pregled bibliografske jedinice broj: 1236044
Dobrobit zajednice i planiranje lokalnog razvoja: prinos analizi razvojnih potreba i potencijala Vukovarsko-srijemske županije
Dobrobit zajednice i planiranje lokalnog razvoja: prinos analizi razvojnih potreba i potencijala Vukovarsko-srijemske županije // VUKOVARSKO-SRIJEMSKA ŽUPANIJA: demografski izazovi, kvaliteta življenja i perspektiva razvoja / Živić, Dražen (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2022. str. 191-213
CROSBI ID: 1236044 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobrobit zajednice i planiranje lokalnog
razvoja: prinos analizi razvojnih potreba i
potencijala Vukovarsko-srijemske županije
(Community wellbeing and local development
planning: contribution to the analysis of
development needs and
potential of Vukovar-Srijem County)
Autori
Miletić, Geran-Marko ; Milak, Matea ; Žanić, Mateo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
VUKOVARSKO-SRIJEMSKA ŽUPANIJA: demografski izazovi, kvaliteta življenja i perspektiva razvoja
Urednik/ci
Živić, Dražen
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
191-213
ISBN
978-953-8404-03-0
Ključne riječi
dobrobit zajednice, lokalni razvoj, Vukovarsko-srijemska županija
(community wellbeing, local development, Vukovar-Srijem County)
Sažetak
Fokus ovog rada jest analiza stavova lokalne javnosti o onim dimenzijama svakodnevice koje zajednicu čine više ili manje prosperitetnom i ugodnom za življenje. U kontekstu navedenog, u radu se prikazuju odabrani aspekti dobrobiti zajednice koji se dotiču života u lokalnoj zajednici i susjedstvu te potencijala za poboljšanje društvenih i gospodarskih prilika. Cilj rada je analizirati zadovoljstvo stanovnika Vukovarsko-srijemske županije određenim životnim uvjetima, osnovnom infrastrukturom te društvenim, ekonomskim i kulturnim sadržajima kao i njihove stavove o potencijalima za budući lokalni razvoj. Najprije će biti prikazane ocjene zadovoljstva trenutačnim stanjem u mjestu stanovanja, zatim će se analizirati društveni život lokalne zajednice te dinamika lokalnih društvenih odnosa, a na kraju ćemo predstaviti stavove ispitanika o važnosti određenih društvenih, ekonomskih i socijalnih aspekata za daljnji razvoj njihova mjesta stanovanja. Usto, analizirat će se njihovi osobni prijedlozi i viđenja djelatnosti koje bi mogle potaknuti razvoj te njihovi stavovi o važnosti mišljenja određenih društvenih aktera pri planiranju daljnjeg razvoja. Rezultati su u ovom radu prikazani na razini cijeloga uzorka uz navođenje uočenih statistički značajnih razlika s obzirom na dob (tri kategorije: 18-34, 35-64, 65 i više godina), razinu obrazovanja (tri kategorije: osnovna škola ili manje, srednja škola te viša i visoka stručna sprema), rang naselja (gradska središta, općinska središta i ostala naselja) te s obzirom na podjelu na tip naselja (urbana i ruralna).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb