Pregled bibliografske jedinice broj: 1234202
PERKUTANA KORONARNA INTERVENCIJA KOD INFARKTA MIOKARDA
PERKUTANA KORONARNA INTERVENCIJA KOD INFARKTA MIOKARDA, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet zdravstvenih studija /Sestrinstvo, Rijeka
CROSBI ID: 1234202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PERKUTANA KORONARNA INTERVENCIJA KOD INFARKTA
MIOKARDA
(PERCUTANEOUS CORONARY INTERVENTION IN MYOCARDIAL
INFARCTION)
Autori
Šare, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet zdravstvenih studija /Sestrinstvo
Mjesto
Rijeka
Datum
24.09
Godina
2021
Stranica
39
Mentor
Čačić, Vesna
Ključne riječi
srce, infarkt miokarda, PCI, holter, revaskularizacija miokarda
(heart, myocardial infarction, PCI, holter, myocardial revasculazation)
Sažetak
Srce je glavni pokretač ljudskog organizma i najvitalniji organ te kao takav moţe podnijeti i najteţa oboljenja. Koronarne bolesti su meĎu vodećima u Hrvatskoj po broju oboljelih i sa smrtonosnijim ishodom. Akutni infarkt miokarda je komplikacija ishemijske bolesti srca koja nastaje začepljenjem koronarne arterije nastankom tromba. Dovodi do prekida dotoka krvi prema srčanom mišiću i stvaranjem nekroze na zahvaćenom mjestu. Čimbenici rizika za nastanak infarkta miokarda su: pušenje, povišeni šećer u krvi, pretilost, stres. Lijekovima i dijetetskim mjerama na njih se moţe djelovati. Čimbenici rizika na koje nije moguće djelovati su: genetska predispozicija, spol i dob. Laboratorijske analize, elektrokardiografiju, ergometrija, holter uključuju se u dijagnostičke postupke koji se provode. Liječenje može biti operativno i konzervativno. Kada konzervativno liječenje ne dovodi do poboljšanja, razmišljati će se o revaskularizaciji miokarda.Ona se postiže PCI-om odnosno perkutanom koronarnom intervencijom kojoj je cilj proširenje začepljenih arterija i vraćanje protoka krvi u srčani mišić. Na osnovi kliničkog pregleda, anamnestičkih podataka, dijagnostičke obrade donosi se odluka o revaskularizaciji miokarda. Prije samoga zahvata provodi se kvalitetna priprema o kojoj će ovisiti konačan rezultat zahvata. Dobrom pripremom smatra se bolesnikovo informiranje o osnovama liječenja, objašnjenje značenja poštivanja preoperativnih procedura, upoznavanje bolesnika sa zahvatom i njegovim načinom izvođenja, mogućim posljedicama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)