Pregled bibliografske jedinice broj: 1233470
""Ubiješ oko pa te sažvače… iz dana u dan, iz dana u dan" – prakse brige o sebi i zdravlju kod osoba u beskućništvu“
""Ubiješ oko pa te sažvače… iz dana u dan, iz dana u dan" – prakse brige o sebi i zdravlju kod osoba u beskućništvu“ // Knjiga sažetaka
Zagreb, Hrvatska, 2022. str. 13-14 (predavanje, domaća recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 1233470 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
""Ubiješ oko pa te sažvače… iz dana u dan, iz dana
u dan" – prakse brige o sebi i zdravlju kod osoba
u beskućništvu“
("“You get some shut eye and it eats you up... day
in and day out, from day to day' – Practices of
Self-care and Health Among People Experiencing
Homelessness")
Autori
Greiner, Paula ; Krizmanić, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ - , 2022, 13-14
Skup
„O zdravlju i bolesti: od medikalizacije do patologizacije“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25-26.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
beskućništvo, zdravlje, prakse brige o sebi
(homelessness, health, practices of self-care)
Sažetak
U Hrvatskoj ne postoje sustavna istraživanja o osobama u beskućništvu i njihovom zdravstvenom stanju te pristupu zdravstvenim uslugama. U međunarodnoj je literaturi prepoznata činjenica da osobe u beskućništvu često imaju fizička i mentalna oboljenja zbog kojih ili postaju beskućnici, ili oboljenja zbog beskućništva postaju ozbiljnija. Nadalje, kada su u beskućništvu, osobe su u povećanom riziku od različitih fizičkih i mentalnih oboljenja, a osobito su podložne zaraznim bolestima i ovisnostima u odnosu na opću populaciju. Unatoč povećanim potrebama, one manje koriste dostupne usluge zdravstvene skrbi. Jedan od razloga jest i činjenica kako je briga za zdravlje kod osoba u beskućništvu često sekundarna u odnosu na osnovne životne potrebe – hranu, smještaj, sigurnost. S druge strane briga o zdravlju može ublažiti negativne zdravstvene posljedice kod ljudi koji doživljavaju beskućništvo. Ovaj rad etnografski pristupa iskustvima i percepcijama o zdravlju, praksama brige o sebi (prvenstveno zdravlju i higijeni) i dostupnosti zdravstvenog sustava kod osoba s iskustvom beskućništva. Polazeći iz razumijevanja zdravlja kao temeljno relacijskog procesa obilježenog i oblikovanog društvenim dijalogom, odnosima i kvalitetom odnosa među različitim grupama u društvu (Hodgetts 2007), pažnja se osobito upućuje na odnos između socijalne isključenosti, zdravlja i različitih praksi brige o sebi, s posebnim naglaskom na rodnim razlikama. Kako navodi Hodgetts (2007), s obzirom na razne materijalne i psihosocijalne elemente, društvena isključenost može „ući pod kožu“. Ovo istraživanje temelji se na kvalitativnim materijalima prikupljenim u sklopu CSRP projekta Istraživanje beskućništva i putova do socijalne uključenosti: Komparativna studija konteksta i izazova u švicarskim i hrvatskim gradovima (br. IZHRZO_180631/1), te se za potrebe ovog rada analiza provodila na uzorku iz Zagreba i Splita, i obuhvaća osobe „bez krova nad glavom“ te osobe smještene u prenoćištu/prihvatilištu. Radom se želi doprinijeti boljem razumijevanju iskustva i izazova osoba u beskućništvu te sukladno tome do pažljivijih intervencija koje uzimaju u obzir kompleksnosti i specifičnosti njihovih života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-HSIP-IZHRZO_180631/1 - Exploring Homelessness and Pathways to Social Inclusion: A Comparative Study of Contexts and Challenges in Swiss and Croatian Cities (Home_In) (Šikić Mićanović, Lynette, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb