Pregled bibliografske jedinice broj: 1233055
Utjecaj omotača na adsorpciju srebrnih nanočestica na sediment
Utjecaj omotača na adsorpciju srebrnih nanočestica na sediment, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet prirodnih znanosti, Pula
CROSBI ID: 1233055 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj omotača na adsorpciju srebrnih nanočestica
na sediment
(Influence of nanoparticle coating on adsorption of
silver nanoparticles to sediment)
Autori
Bolf, Elena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet prirodnih znanosti
Mjesto
Pula
Datum
30.09
Godina
2021
Stranica
41
Mentor
Lyons, Daniel Mark
Ključne riječi
adsorpcija ; glina ; kinetika ; montmorilonit ; nanočestica ; srebro
(adsorption ; clay ; kinetics ; montmorillonite ; nanoparticle ; silver)
Sažetak
Nanočestice nalaze primjenu u sve širem spektru proizvoda u svakodnevnom životu. S povećanjem proizvodnje i uporabe, raste vjerojatnost da će doći u vodeni okoliš. Dok se veći dio dosadašnjih istraživanja usredotočio na ponašanje nanočestica u vodenom stupcu, osobito u smislu procesa aglomeracije i otapanja, relativno se malo pažnje pridaje njihovoj interakciji sa sedimentom. U ovom je radu proveden niz pokusa kako bi se ispitala adsorpcijska sposobnost različitih glina za nanočestice srebra koje su bile inkapsulirane s različitim premazima u razdoblju od 25 dana. Uočeni su opći trendovi gdje su kationski tenzidi poput CTAB -a pojačali adsorpciju nanočestica, dok su anionski premazi pokazali sporiju adsorpciju. Nanočestice obrađene neutralnim polimernim premazima velike molekularne težine, poput PVP -a, pokazale su određeno ponašanje desorpcije nakon početne adsorpcije, iako je mogućnost određene redukcije iona srebra mogla dovesti do većih apsorpcijskih vrijednosti površinske plazmonske rezonancije pa ometaju mjerenje koncentracije nanočestica srebra. Da bi se razumjeli točni procesi koji se događaju u ovom sustavu potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdilo da se adsorpcijsko-desorpcijska ravnoteža pomaknula prema desorpciji nakon 11 dana. Sveukupno, ovdje prikazani podaci pokazuju da su interakcije nanočestica s glinama i kalcijevim karbonatima složene i da vjerojatno ovise o kemijskom sastavu i fizičkoj strukturi adsorbenta te da takve interakcije dodatno značajno moduliraju premaz nanočestica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-5351 - Određivanje fizikalno-kemijskih svojstava i toksičnosti nanočestica srebra, bakra i plastike kao potencijalno štetnih novih materijala u obalnim vodama (NANO-EMC2) (Lyons, Daniel Mark, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Profili:
Daniel Mark Lyons
(mentor)