Pregled bibliografske jedinice broj: 1231563
Uvjerenja i stavovi Romkinja iz izoliranih romskih naselja u Međimurskoj županiji o nasilju nad ženom u obitelji
Uvjerenja i stavovi Romkinja iz izoliranih romskih naselja u Međimurskoj županiji o nasilju nad ženom u obitelji // Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja, 20 (2022), 3; 633-653 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1231563 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uvjerenja i stavovi Romkinja iz izoliranih romskih naselja u Međimurskoj županiji o nasilju nad ženom u obitelji
(Attitudes and Prejudices of Roma Women from Isolated Roma Settlements in Međimurje County about Violence Against Women in the Family)
Autori
Racz, Aleksandar
Izvornik
Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja (1334-2312) 20
(2022), 3;
633-653
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nasilje nad ženom u obitelji ; predrasude ; Romi ; Romkinje.
(prejudices ; Roma ; Roma women ; violence against women in the family)
Sažetak
Predmet istraživanja bili su stavovi i predrasude Romkinja o nasilju nad ženama u romskoj obitelji. Provedeno je jednokratno istraživanje tipa tzv. nacrta »poprečnog presjeka« u jednoj vremenskoj točki (proljeće 2020.) metodom anketiranja, a na proporcionalnom, stratificiranom uzorku od 350 Romkinja iz 12 romskih naselja Međimurske županije. Romska kućanstva odabrana su metodom »nasumičnog hoda«, a ispitanice metodom »prvog rođendana«. Istraživanje je pokazalo visoku razinu prihvaćenosti predrasuda o nasilju nad ženom u obitelji, uključujući prihvaćenost stavova o pravu muškarca na primjenu nasilja nad ženom pod brojnim okolnostima, nadalje visoku razinu prihvaćenosti predrasuda o krivnji žene kao žrtve za doživljeno nasilje, zatim predrasudu o minorizaciji značenja nasilja i relativizaciji odgovornosti nasilnika za učinjeno nasilje, te prihvaćenost predrasuda o načinu prevencije nasilja, a sve navedeno izraženo kroz ukupnu zabilježenu prosječnu vrijednost razine prihvaćanja prema svih 40 postavljenih tvrdnji na skali od 1 do 5. Istraživanjem je potvrđena signifikantna pozitivna povezanost prihvaćanja predrasuda sa svim promatranim socio-demografskim čimbenicima tako da su prihvaćanju takvih stavova značajno sklonije bile mlađe Romkinje, one koje su sklopile tradicionalni romski brak u mlađoj dobi prije punoljetnosti, one s vrlo niskom razinom obrazovanja, bez završene osnovne škole, nezaposlene i koje su prvo dijete rodile prije 16. godine, kao i one koje imaju više od četvero djece na skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Aleksandar Racz
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus