Pregled bibliografske jedinice broj: 1230690
Religijske sastavnice u kontekstu hrvatskog identiteta na primjeru pučkih crkvenih napjeva
Religijske sastavnice u kontekstu hrvatskog identiteta na primjeru pučkih crkvenih napjeva // Knjižica sažetaka međunarodnog znanstveno-stručnog skupa "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini"
Široki Brijeg, Bosna i Hercegovina, 2022. str. 57-58 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1230690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Religijske sastavnice u kontekstu hrvatskog
identiteta na primjeru pučkih crkvenih napjeva
(Religious components in the context of Croatian
identity using Traditional Church Singing as an
example)
Autori
Tadić, Stipan ; Bilobrk, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka međunarodnog znanstveno-stručnog skupa "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini"
/ - , 2022, 57-58
ISBN
978-953-6028-67-2
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini
Mjesto i datum
Široki Brijeg, Bosna i Hercegovina, 10.11.2022. - 11.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Pučko pjevanje, identitet, Hercegovina, religija, Katolička Crkva
(Traditional singing, Identity, Herzegovina, Religion, Catholic Church)
Sažetak
Kada se govori o hrvatskom identitetu, s pravom ističe se uloga kršćanstva. Identitet se i danas, kao i nekoć još više, iskazivao vjeroispovijednošću, religioznom pripadnošću. Ako jezikom danas nismo posve različiti od susjeda, vjerskom smo pripadnošću i u povijesti i danas različiti jer pripadamo zapadnom katoličkom kršćanstvu. Po tome smo slični susjednim Slovencima, ali i bitno različiti od njih po tome što smo imali bogoslužje na našem jeziku, u glagoljaškim krajevima, a dijelove koji su se čitali kao riječ Božju na hrvatskom, iz lekcionara na štokavsko-ikavskom i na kajkavskom jeziku, u drugim hrvatskim krajevima. Ta je razlika razvidna i u iskazivanju hrvatske religioznosti u odnosu na katoličke Talijane još veća, iako su oni crkveni latinski doživljavali kao dio svoje povijesno- jezične posebnosti. Stoljećima je hrvatski narod kroz različite segmente života gradio svoju lokalnu raznolikost i prepoznatljivost u običajima, književnosti i glazbenoj umjetnosti, posebice u pjevanju. Pjevanje puka u svakom pojedinom mjestu ili župi, pruža se osjećaj da se sva njegova bitnost, stvarnost, sva svakidašnjica može očitati i doživjeti u pjesmi i glasu. Nažalost, novije društvene promjene koje su dovele do promjena u načinu života i do odlaska puka iz ruralnih sredina u urbana središta, dovele su i do postupnog izumiranja folklora, osobito svjetovnog pjevanja i glagoljaško pučkih crkvenih napjeva. I danas ovo pjevanje živi u mnogim našim mjestima što se očituje posebno u razdoblju korizme i Vazmenog trodnevlja, a u nekim župama i tijekom cijele godine. U tim se pjevanjima ističu različiti regionalni i lokalni stilovi. Takvo pjevanje na narodnom jeziku predstavlja jedinstvenu kulturnu i povijesnu baštinu na hrvatskoj pozornici. Ovim izlaganjem prikazat će se nekadašnji korizmeni običaje u Hercegovini vezane uz korizmene popijevke, potom najstariju korizmenu popijevku koja se po izvornom napjevu pjeva u Hercegovini. Popijevka je općepoznata pod imenom Gospin plač.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje), Kroatologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb