Pregled bibliografske jedinice broj: 1230567
Kemijski sastav i taložni procesi atmosferskih lebdećih čestica na području Nacionalnog parka Brijuni
Kemijski sastav i taložni procesi atmosferskih lebdećih čestica na području Nacionalnog parka Brijuni, 2022., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1230567 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemijski sastav i taložni procesi atmosferskih
lebdećih čestica na području Nacionalnog parka
Brijuni
(Chemical Composition and Deposition Processes of
Atmospheric Particulate Matter in The Area Brijuni
National Park)
Autori
Vignjević, Sara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.11
Godina
2022
Stranica
65
Mentor
Zgorelec, Željka ; Cvitešić Kušan, Ana
Ključne riječi
PM, oborina, ukupna taložna tvar, zaštićena područja
(PM, precipitation, total deposition, protected areas)
Sažetak
Atmosferske lebdeće čestice promjera manjeg od 10 µm (PM10) jedne su od glavnih onečišćujućih tvari u zraku te utječu na zdravlje ljudi, cijelokupni okoliš i klimu. Atmosferski materijal se suhim/gravitacijskim ili mokrim/oborinskim taloženjem unosi u druge okolišne sustave, a učinak njegovog taloženja je najizraženiji u osjetljivim ekosustavima koji su pod posebnim sustavom zaštite kao što su nacionalni parkovi. Cilj ovoga rada bio je dobiti uvid u promjenjivost kemijskog sastava atmosferskih ledbećih čestica na području Nacionalnog parka (NP) Brijuni s ciljem uvida u kvalitetu zraka te količine i sastav onečišćujućih tvari koje dospijevaju na ovo zaštićeno područje taloženjem iz atmosfere kroz obradu prikupljenih podataka za uzorke PM10, UTT-a i oborine koji su sakupljeni u razdoblju 24.06. – 26.07.2021. te 03.11. – 13.12.2021. U ljetnom razdoblju srednja vrijednosti masene koncentracije PM10 iznosila je 13, 00 ± 4, 67 µg/m³, dok je zimi bila 8, 68 ± 3, 85 µg/m³. Najzastupljeniji ion ljeti bio je SO42-, a zimi NO3-. Koncentracija organskog ugljika (OC) u PM10 u ljeti iznosila je 2, 32 ± 0, 62 µg/m³, dok je u zimi bila 1, 61 ± 0, 96 µg/m³. Koncentracije organskog ugljika topljivog u vodi (WSOC), kao i OC- a, bile su više u ljeti nego u zimi. Količina UTT-a bila je viša u zimskom razdoblju u odnosu na ljetno. Najzastupljeniji ioni u ljeti u UTT-u bili su Cl- > Ca2+ > NO3-, a u zimi Cl- i Na+. Koncentracije WSOC- a imale su izražene oscilacije tijekom zime sa srednjom vrijednosti od 6, 70 ± 9, 77 mg/m2d. Količina oborina u ljetnom razdoblju bila je manja u odnosu na zimu, a oborina je u oba razdoblja bila blago kisela do kisela. Najviše vrijednosti u oborini tijekom ljeta imali su ioni Cl- > Na+ > Ca2+, a u zimi Cl- i Na+. Vrijednost WSOC-a u oborini tijekom ljeta iznosila je 2, 54 mg/m2d, a u zimi 1, 83 ± 0, 67 mg/m2d. Može se zaključiti da su meteorološki parametri, putanje zračnih masa, donos saharskog pijeska te antropogeni izvori dominantno utjecali na kemijski sastav PM10, UTT-a i oborine na području NP Brijuni tijekom istraživanog razdoblja. Također, tijekom promatranog razdoblja nisu bile prekoračene zakonom propisane granične vrijednosti koncentracija PM10 i količinu UTT-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-3105 - Biokemijski odgovori površinskog sloja oligotrofnog područja Jadranskog mora na atmosfersko taloženje (BiREADI) (Frka Milosavljević, Sanja, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Agronomski fakultet, Zagreb