Pregled bibliografske jedinice broj: 1228093
Kapela Čudotvorne Gospe od Hrasta u Vukovaru. Povijest i arhitektura
Kapela Čudotvorne Gospe od Hrasta u Vukovaru. Povijest i arhitektura. Vukovar : Zagreb: Franjevački samostan Vukovar ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2021 (monografija)
CROSBI ID: 1228093 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kapela Čudotvorne Gospe od Hrasta u Vukovaru.
Povijest i arhitektura
(Te Chapel of the Miraculous Our Lady of the Oak in
Vukovar. The History and the Architecture)
Autori
Karač, Zlatko
Prevoditelji
McMaster, Graham
Ostali urednici
Živić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Franjevački samostan Vukovar ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Vukovar : Zagreb
Godina
2021
Stranica
88
ISBN
978-953-7964-97-9
Ključne riječi
Vukovar, kapela Gospe od Hrasta, historicizam, neoromanika, István Möller, Domovinski rat, konzervatorska istraživanja, obnova baštine
(Vukovar, Chapel of Our Lady of the Oak, historicism, Neo-Romanesque, István Möller, Homeland War, conservation research, renovation of the heritage)
Sažetak
U vukovarskome istočnom predgrađu Priljevu, u blizini mjesta gdje se još u 18. stoljeću nalazilo gradsko stratište, na staro je stablo hrasta 1814. postavljena zavjetna slika Blažene Djevice Marije. Već 1818. novovukovarska je općina ondje odlučila podignuti kapelicu za smještaj Gospine slike. Biskup Raffay 1821. dopustio je njezinu gradnju, no kapelica tada ipak nije izvedena. Novi poticaj za izgradnju Gospine kapele dogodio se 1889. kada se od tinjajućih zavjetnih svjećica drevni hrast zapalio i izgorio, dok je čudotvorna slika, po nekim izvorima, u požaru ostala neoštećena, a po drugima je i ona stradala. Na taj znak providnosti franjevački je gvardijan Zoltner pozvao puk na ispunjenje staroga zavjeta izgradnje kapele, koja je donacijama uglednih vukovarskih obitelji 1892. podignuta uz cestu za Osijek na tada još pustome i neizgrađenome Priljevu, a iza kapele zasađeno je i novo drvo hrasta. Projekt je donirao grof Eltz, a izradio ga je poznati mađarski arhitekt István Möller, sveučilišni profesor i akademik iz Budimpešte, koristeći oblike neoromanike prožete pučkim drvenim detaljima ; gradnju su izveli domaći poduzetnici Vilim Philipp i Ivan Kovačević, uz trošak od 3000 kruna. Od 8. rujna 1914., kada je na blagdan Male Gospe do kapelice organizirana prva zavjetna procesija s molitvama za okončanje Prvoga svjetskog rata, ta se tradicija održavala sve do 1945. godine. Od 1965. kapelica je pripojena franjevačkoj župi sv. Josipa Radnika u Borovu naselju. U napadima JNA 1991., iako je bila obilježena znakom Haške konvencije, teško je oštećena i za vrijeme okupacije opljačkana. No, odmah nakon reintegracije Vukovara 1998. na kapeli su provedena konzervatorska istraživanja te je donacijskim sredstvima (ponajviše zauzimanjem Društva „Hrvatska žena” Vukovar) ubrzo obnovljena kao prvi sakralni spomenik u razorenome gradu. Kapela je iznova blagoslovljena 30. rujna 2000. godine. Zaštićeno je kulturno dobro.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb,
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Zlatko Karač
(autor)