Pregled bibliografske jedinice broj: 1227572
Politike iseljavanja/povratka Hrvata u svjetlu arhivskih izvora 19. – 20. stoljeća
Politike iseljavanja/povratka Hrvata u svjetlu arhivskih izvora 19. – 20. stoljeća // II. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Suvremeni usud gastarbajterskoga nasljeđa Hrvatske
Zagreb, Hrvatska, 2022. (pozvano predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, ostalo, znanstveni)
CROSBI ID: 1227572 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politike iseljavanja/povratka Hrvata u svjetlu
arhivskih izvora
19. – 20. stoljeća
(Emigration/return policies of Croats in the light
of archival sources of the 19th and 20th centuries)
Autori
Hofgräff Marić, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, ostalo, znanstveni
Skup
II. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Suvremeni usud gastarbajterskoga nasljeđa Hrvatske
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
socijalna politika, Hrvati, iseljavanje/povratak, Austro-Ugarska Monarhija, Kraljevina SHS-Kraljevina Jugoslavija, arhivsko gradivo, zakonodavstvo, institucije, crkva, razine zbrinjavanja, osiromašeni povratnici, djeca siročad.
(social policy, Croats, emigration/return, Austro-Hungarian Monarchy, Kingdom of SCS - Kingdom of Yugoslavia, archives, legislation, institutions, church, levels of care, impoverished returnees, orphans.)
Sažetak
Dosadašnja znanstvena istraživanja o hrvatskom iseljeništvu uglavnom su se temeljila na analizama političkih dimenzija migracija, gotovo isključivo iz perspektive zemalja useljenja. Sve to bez dodatnog uočavanja pozadine paradigmatskih obrata koji su uzrokovali korjenite promjene u postupcima organizacije iseljavanja i povratka stanovništva. To je neminovno zahtijevalo i uplitanje države, dakle uspostavu socijalne politike, za što se mijenjao i odnos nadležnih tijela pomičući se prema shvaćanju da je skrb za iseljenike i povratnike bila njihova velika odgovornost, ali i obveza. Ovo će predavanje stoga pratiti ulogu države i ključne determinante razvoja socijalne politike prema iseljeništvu i povratništvu, što se u Hrvatskoj uočava već tijekom druge polovice 19. stoljeća, odnosno jasnije sagledati prijelaz iz starog tradicionalnog društva u novo industrijsko- urbano, otkada se i uočava pojačana mobilnost stanovnika. Kombiniranjem podatakâ o institucijama i pravnim aktima s predstavnicima pojedinih javnih/privatnih institucija i Crkve u Hrvatskoj (F. Aranicki, A. B. Grado, M. Bartulica, M. Marjanović, J. Šilović i dr.) namjera je pokazati da politike iseljavanja i povratka stanovništva nije moguće organizirati bez odgovarajućih pravno- institucijskih okvira i predanih kreatora tih politikâ, tj. da se politike iseljavanja i povratka stanovništva nikad ne odvijaju samo odozgo, već i odozdo. Cilj predavanja neće biti usmjeren samo na odnos Hrvatâ prema politici iseljavanja i povratka stanovništva kroz prizmu pravnih i institucijskih aspekta iseljavanja i povratka u razdoblju Austro-Ugarske Monarhije i Kraljevine SHS / Kraljevine Jugoslavije, već i na društvenu dimenziju iseljavanja/povratka, osobito kroz zaštitu siročadi stradalih iseljenikâ i osiromašenih povratnikâ. To je izuzetno važna komponenta jer pokazuje na koji su način politike iseljavanja/povratka stanovništva utjecale razvoj socijalne politike u Hrvatskoj tijekom 19. i 20. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski državni arhiv,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Darija Hofgräff Marić
(autor)