Pregled bibliografske jedinice broj: 1226387
Pravo na američki san: socijalna inkulzija osoba s invaliditetom u američkoj biografskoj drami
Pravo na američki san: socijalna inkulzija osoba s invaliditetom u američkoj biografskoj drami // Knjiga sažetaka 2. Međunarodne umjetničke i znanstvene konferencije Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju / Sabljar, Mirna ; Ileš, Tatjana ; Keža, Dunja (ur.).
Osijek: Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 134-135 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1226387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo na američki san: socijalna inkulzija
osoba s invaliditetom u
američkoj biografskoj drami
(The Right to the American Dream: Social
Inclusion of People with
Disabilities in American Biographical Drama)
Autori
Periš, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 2. Međunarodne umjetničke i znanstvene konferencije Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
/ Sabljar, Mirna ; Ileš, Tatjana ; Keža, Dunja - Osijek : Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 134-135
ISBN
978-953-8181-41-2
Skup
2. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 02.12.2021. - 03.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
američki san ; Čudotvorka ; invaliditet ; Izlazak Sunca na Campobellu ; Leptiri su slobodni
(American dream ; Butterflies Are Free ; disability ; Sunrise at Campobello ; The Miracle Worker)
Sažetak
Američka realistička drama tematizira ostvarenje američkoga sna u kapitalističkoj Americi, pri čemu invaliditet nerijetko predstavlja prepreku u privatnom i poslovnom ostvarenju osobe. Rad analizira status osoba s invaliditetom i inkluzivne prakse u tri američke biografske drame: Izlazak Sunca na Campobellu (1958) Dorea Scharyja, Čudotvorka (1959) Williama Gibsona i Leptiri su slobodni (1969) Leonarda Gershea. Analizom likova s invaliditetom unutar tri navedene biografske drame (statusa u obitelji, društvenoga života te obrazovanja i poslovnih ostvarenja) nastoji se ukazati na aspekte u kojima je američko društvo devetnaestoga i dvadesetoga stoljeća zaostajalo u inkluziji osoba s invaliditetom. Pritom se primjenjuju teorijska razmatranja o tvorbi identiteta teoretičarke književnosti Kristine Peternai Andrić kako bi se objasnio utjecaj invalidnosti na identitet pojedinca. U radu se dolazi do zaključka kako su stigme povezane s invalidnošću bile uvelike prisutne u modernoj Americi te da sama invalidnost kao tjelesno stanje nije ograničavajuća za pojedinca, nego predrasude koje društvo veže uz osobe s invaliditetom. Invaliditet se tako može tumačiti kao društveni konstrukt ovisan o političkim, kulturnim i ekonomskim okolnostima pa stoga i promjena u okolnostima otvara mogućnosti boljoj inkluziji osoba s invaliditetom u budućnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti