Pregled bibliografske jedinice broj: 1226194
Geobaština u Hrvatskoj - pet godina kasnije (2017.-2022.)
Geobaština u Hrvatskoj - pet godina kasnije (2017.-2022.) // Zbornik sažetaka - Međunarodni simpozij "Georaznolikost i geobaština - stanje i perspektive" / Buzjak, N. ; Milković, J. ; Paar, D. (ur.).
Zagreb, 2022. str. 92-92 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1226194 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geobaština u Hrvatskoj - pet godina kasnije
(2017.-2022.)
(Geoheritage in Croatia - five years later
(2017.-2022.))
Autori
Žeger Pleše, Irina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka - Međunarodni simpozij "Georaznolikost i geobaština - stanje i perspektive"
/ Buzjak, N. ; Milković, J. ; Paar, D. - Zagreb, 2022, 92-92
ISBN
978-953-6076-95-6
Skup
Međunarodni simpozij: Georaznolikost i geobaština - stanje i perspektive = International Symposium: Geodiversity and Geoheritage - State and Perspectives
Mjesto i datum
Perušić, Hrvatska, 07.10.2022. - 09.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
georaznolikst, geobaština, zaštita prirode
(geodiversity, geoheritage, nature protection)
Sažetak
Od Međunarodnog znanstveno-stručnog skupa „Georaznolikost, geobaština i geoturizam u krškim područjima“ održanog u Perušiću 2017. godine pa do danas u Hrvatskoj se nižu mali, ali značajni pomaci vezano za zaštitu i očuvanje georaznolikosti i geobaštine. Strategijom i akcijskim planom zaštite prirode Republike Hrvatske (2017.-2025.) po prvi je put prepoznata i razrađena potreba za inventarizacijom, vrednovanjem i adekvatnim upravljanjem georaznolikošću i geobaštinom. U navedenom razdoblju zakonom su zaštićeni Gorjanovićev praporni profil u Vukovaru kao geološki spomenik prirode i fosilni ostaci dinosaura u kategoriji zaštićenog fosila. Time danas imamo 52 zaštićena geolokaliteta (dva posebna rezervata i 50 spomenika prirode), jedan zaštićeni mineral (Kamene kugle iz Općine Pojezerje) i jedan zaštićeni fosil (24 nalazišta fosila dinosaura). Zbog iznimne georaznolikosti zaštićeno je i područje Risovac-Grabovača u kategoriji značajnog krajobraza i planina Dinara kao park prirode, dok su Kanjoni Pljuskare u završnoj fazi proglašenja kao paleontološki spomenik prirode. Uz to, izrađena je i stručna podloga za zaštitu Zrinske gore u kategoriji regionalnog parka značajne upravo zbog svoje georaznolikosti. Park prirode Papuk i Viški arhipelag, međunarodno su prepoznati kao dio UNESCO-ve mreže geoparkova dok je područje Biokovo-Imotska jezera u fazi kandidature. Veliki iskorak učinjen je 2021. godine na 41. sjednici Generalne skupštine UNESCO- a kada je 6. listopada proglašen Međunarodni dan georaznolikosti, a čiju inicijativu je podržala i hrvatska znanstvena i stručna zajednica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Geografija