Pregled bibliografske jedinice broj: 1220421
Aktualni demografski trendovi i perspektive kao odrednice održivog razvoja Banovine
Aktualni demografski trendovi i perspektive kao odrednice održivog razvoja Banovine // Knjižica sažetaka: 23Banija kao metafora i metonimija / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukušić, Ana-Marija (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022. str. 23-24 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1220421 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aktualni demografski trendovi i perspektive kao
odrednice održivog razvoja Banovine
(Current demographic trends and perspectives of the
sustainable development of Banovina)
Autori
Pokos, Nenad ; Živić, Dražen ; Šimunić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka: 23Banija kao metafora i metonimija
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukušić, Ana-Marija - Zagreb : Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2022, 23-24
Skup
Znanstvenostručni skup Banija kao metafora i metonomija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Glina, Hrvatska, 05.10.2022. - 06.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Banovina, stanovništvo, depopulacija, održivi razvoj
(Banovina, population, depopulation, sustainability development)
Sažetak
Kvantitativna i kvalitativna obilježja kretanja i razvoja stanovništva važna su odrednica održivog razvoja i prostorne otpornosti u njihovom širem društvenom/socijalnom kontekstu. Prema formalnim statističkim parametrima područje Banovine ubrajamo među demografski najugroženija, odnosno izrazito periferna područja Hrvatske, što je rezultat dugotrajnog djelovanja različitih destabilizacijskih čimbenika demografskoga razvoja i ukupnog razvojnog (gospodarskog) zaostajanja u odnosu na Hrvatsku u cjelini. Prostorni je okvir analize određen geografskim poimanjem Banovine, koja okuplja ukupno 311 naselja administrativno organiziranih u osam općina (Donji Kukuruzari, Dvor, Gvozd, Hrvatska Dubica, Jasenovac, Majur, Sunja i Topusko) i tri grada (Glina, Hrvatska Kostajnica i Petrinja), a koja su sastavnicom Sisačko-moslavačke županije. Vremenski okvir istraživanja omeđen je, ponajprije, popisima stanovništva 2011. i 2021. godine. Svrha analize je omogućiti recentan uvid u osnovna dinamička i strukturna obilježja analiziranog područja, s ciljem utvrđivanja i prepoznavanja ključnih aktualnih demografskih trendova, budućih perspektiva i najvažnijih populacijskih izazova društvenog i gospodarskog razvoja. U tom kontekstu analizirat će se dostupni i relevantni podatci popisne, vitalne i migracijske statistike na razini naselja, gradova/općina i Banovine u cjelini. Preliminarna analiza pokazuje da je riječ o prostoru koji se nalazi u dubokoj demografskoj regresiji. Nju indiciraju sljedeći pokazatelji: ukupan je broj stanovnika između 2011. i 2021. (prvi rezultati) smanjen za 24, 7% (demografsko izumiranje kao tip intenziteta međupopisne promjene) ; prirodni je pad od 1. siječnja 2011. do 31. prosinca 2020. iznosio -6206 stanovnika ; negativna neto migracijska bilanca (razlika broja doseljenih i odseljenih) u istom je periodu iznosila -9929 stanovnika ; demografska je bilanca bila izrazito negativna (-16.135 stanovnika), što upućuje na jako demografsko pražnjenje prirodnim (38, 5%) i mehaničkim putem (61, 5%). Proces demografskog starenja u uznapredovaloj je uzlaznoj putanji što strukturno-demografske karakteristike postavlja u središte nepovoljni dugoročnih odrednica demografskog, društvenog i gospodarskog razvoja. Buduća obilježja naseljenosti Banovine, dakako, neće ovisiti samo i jedino od užih demografskih zakonitosti kretanja i razvoja stanovništva (a one su ionako sve nepovoljnije), nego i o široj brizi društva kako u kontekstu što bržeg i efikasnijeg otklanjanja posljedica potresa tako i u smislu primjene koncepta „deperiferizacije“ kao poželjnog razvojnog okvira ukupne revitalizacije prostora i njegova stanovništva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb