Pregled bibliografske jedinice broj: 1218691
Priprava i karakterizacija polimernih mikročestica
Priprava i karakterizacija polimernih mikročestica, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1218691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava i karakterizacija polimernih mikročestica
(Preparation and characterization of polymeric
microparticles)
Autori
Malbaša, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2022
Stranica
38
Mentor
Rogina, Anamarija
Neposredni voditelj
Lončarević, Andrea
Ključne riječi
kitozan ; mikrosfere ; elektroštrcanje ; Cu2+ i Zn2+ ioni ; kompleks
(chitosan ; microspheres ; electrospray ; Cu2+ and Zn2+ ions ; complex)
Sažetak
Postoji nekoliko tehnika korisnih za pripremu biorazgradljivih polimernih čestica na temelju kitozana. Priprema mikročestica jednake veličine s kontroliranom morfologijom još uvijek je izazov. Neke od najčešće upotrebljavanih metoda za dobivanje mikročestica su metode temeljene na pripravi emulzija, proces elektroštrcanja te metoda sušenja raspršivanjem. Metoda koja se koristila u ovom radu, upravo zbog svoje jednostavnosti i velike efikasnosti je elektroštrcanje. Ovaj rad istražuje utjecaj dodatka iona bakra (Cu2+) i cinka (Zn2+) na veličinu, oblik i mikrostrukturu mikročestica kompleksa metalnih iona i kitozana (Cu2+/Zn2+‒CHT85) dobivenih elektroštrcanjem. Morfologija mikrosfera Cu2+/Zn2+‒CHT85 ispitana je pretražnim elektronskim mikroskopom, čime je potvrđena sferičnost mikročesticauočena primjenom optičkog mikroskopa. Veličina i raspodjela čestica ovisi o koncentraciji dodanih metalnih iona te je procijenjeni promjer mikrosferaCu/Zn0, 5‒CHT85 i Cu/Zn5‒CHT85 iznosio 80 ± 22μm, odnosno 107 ± 32μm. Za identifikaciju suhih mikrosfera korištena je infracrvena spektroskopija s Fourierovom transformacijom prigušene totalne refleksije (ATR-FTIR) gdje nije uočena pojava novih vrpci, već samo promjene u intenzitetima i valnim brojevima apsorpcijskih vrpci amino i hidroksilnih skupina, amida I i amida II koje mogu ukazivati na to da atomi dušika i kisika u polimeru koordiniraju bakrove i cinkove ione. Primjenom metode elektroštrcanja mogu se uspješno dobiti mikrosfere na temelju kitozana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2020-02-6201 - Pametni sustavi za dostavu lijeka pri liječenju tumora kosti (SmartCar) (Rogina, Anamarija, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb