Pregled bibliografske jedinice broj: 1218657
Uporaba modernih tehnologija kao rizik za seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece i adolescenata putem interneta
Uporaba modernih tehnologija kao rizik za seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece i adolescenata putem interneta // Kriminologija & socijalna integracija : časopis za kriminologiju, penologiju i poremećaje u ponašanju, 29 (2021), 2; 226-247 doi:10.31192/np.20.2.5 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1218657 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba modernih tehnologija kao rizik za
seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece i
adolescenata putem interneta
Autori
Raguž, Ana ; Buljan Flander, Gordana ; Boričević Maršanić, Vlatka
Izvornik
Kriminologija & socijalna integracija : časopis za kriminologiju, penologiju i poremećaje u ponašanju (1848-7963) 29
(2021), 2;
226-247
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
seksualno zlostavljanje i iskorištavanje na internetu ; online seksualna rizična ponašanja ; mentalno zdravlje ; pandemija ; uloga stručnjaka
Sažetak
Napredak tehnologije u zadnjih dvadesetak godina nedvojbeno je promijenio način života pa tako i način odrastanja djece i mladih, a uporaba interneta postala je sastavnim dijelom svakodnevnih životnih aktivnosti. Korištenje modernim tehnologijama, osobito u okviru rizičnih online aktivnosti, u ovom će radu biti razmotreno kao rizik u kontekstu odrastanja, a od rizičnih ponašanja razmatrat će se seksting (engl. sexting), odnosno izmjenjivanje seksualnih sadržaja, seksualna prisila i iznuda (engl. sextortion) kao iznuđivanje seksualnih sadržaja te vrbovanje ili mamljenje (engl. grooming) kao zavođenje ili namamljivanje maloljetne osobe. Svi rizici bit će detaljno analizirani u kontekstu seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja putem interneta međusobnom povezanošću, razmatranjem posljedica kao i ulogom stručnjaka iz multikulturalne perspektive. Razvoj modernih tehnologija, kao i mogućnosti koje donosi, posebno u pandemiji, predstavljaju plodno tlo za ozbiljne prijetnje mentalnom zdravlju djece i mladih, ali i postavljaju zahtjeve pred sve one koji se bave zaštitom djece i mladih da kreiraju i razvijaju nove sustave zaštite djece.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline