Pregled bibliografske jedinice broj: 1217004
Teološko-bioetička prosudba medicinski potpomognute oplodnje: Postoji li 'pravo na dijete'?
Teološko-bioetička prosudba medicinski potpomognute oplodnje: Postoji li 'pravo na dijete'? // Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije : časopis za pastoralnu orijentaciju, 150 (2022), 10; 2, 7 (nije recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 1217004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teološko-bioetička prosudba medicinski
potpomognute oplodnje:
Postoji li 'pravo na dijete'?
(Theological-bioethical judgment of medically
assisted reproduction:
Is there a 'right to a child'?)
Autori
Šehić, Damir
Izvornik
Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije : časopis za pastoralnu orijentaciju (2623-7318) 150
(2022), 10;
2, 7
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
medicinski potpomognuta oplodnja, pravo na dijete, ljudsko dostojanstvo, svetost života
(medically assisted reproduction, the right to a child, human dignity, sanctity of life)
Sažetak
Suvremeno društvo obilježeno dosad neviđenim znanstvenim, tehnološkim i društvenim napretkom, ne prestaje se, čini se boriti s elementarnim pitanjem čovjekove egzistencije, ljudskog dostojanstva i smisla života uopće. Umjesto napretka u svijesti o ljudskoj vrijednosti jer je stvoren na sliku Božju – Imago Dei, čovjek se retrogradno reducira, odriče si duhovne dimenzije i vlastito čovještvo dehumanizira poništavajući Božju sliku u najnezaštićenijim ljudskim bićima. Utemeljeno na postavkama redukcionističkog i materijalističkog pogleda na čovjeka, suvremeno društvo postavlja stare izazove bračnom životu, propagirajući permisivno i relativizirajućem poimanju ljudske spolnosti koje je svedeno samo na tjelesnu dimenziju, gotovo samo na genitalnu funkciju. U takvom etički relativiziranom društvu, gubitnik je uvijek čovjek koji zaboravlja ljudsko dostojanstvo koje mu je inherentno od prvog trenutka začeća. Biološkim spajanjem muške i ženske spolne stanice, nastaje posve novi jedinstveni genom, različit majci i ocu, što je ujedno početak jednog novog života i individualnog ljudskog bića, bez obzira kojom metodom nastao. Ljudsko dostojanstvo i inherentna čovjekova vrijednost nije u ovisnosti o njegovom nastanku, niti je vezana za način, uvjete ili okolnosti dolaska u život, no upravo zbog tog ljudskog dostojanstva svaki mu način, uvjet ili okolnost ne priliči. Taj život je svet i nepovrjediv, a povjeren bračnim partnerima koji čine obitelj koja je svetište života. Vrijednosti braka i dostojanstvo prenošenja života nikad u povijesti nisu bili toliko izručeni manipulaciji posredničkih mogućnosti novih znanstveno- tehnoloških dostignuća. Opredjeljenje za život i za kršćansku civilizaciju ljubavi prema Božjem naumu susreće brojne teškoće, no ono jedino otkriva istinu o čovjeku, ljudskom životu koji je svet i preko kojeg Bog uključuje čovjeka u svoje stvaralačko djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti), Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)