Pregled bibliografske jedinice broj: 1216754
Teške krađe u Bosni i Hercegovini na području nadležnosti Policijske uprave Grude od 2011. do 2016. godine
Teške krađe u Bosni i Hercegovini na području nadležnosti Policijske uprave Grude od 2011. do 2016. godine, 2022., diplomski rad, diplomski, Split
CROSBI ID: 1216754 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teške krađe u Bosni i Hercegovini na području nadležnosti Policijske uprave Grude od 2011. do 2016. godine
(Aggravated Thefts in Bosnia and Herzegovina at the iurisdiction of Grude Police Station from 2011 to 2016)
Autori
Vukoja, Mate
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Split
Datum
07.09
Godina
2022
Stranica
48
Mentor
Jerković, Ivan ; Banovac, Ana
Ključne riječi
krađe ; teške krađe ; provale ; Županija Zapadnohercegovačka ; policija
(thefts ; aggravated theft ; burglary ; West Herzegovina County ; police)
Sažetak
Cilj: Cilj rada je analizirati obilježja počinitelja i kaznenih djela teških krađa koje su se dogodile na području Županije Zapadnohercegovačke (BiH), na području nadležnosti Policijske uprave Grude u razdoblju od 2011. do 2016. Metode: Na temelju pregleda evidencija i prikupljenih podataka, dobiven je ukupan broj kaznenih djela počinjenih u spomenutom razdoblju te su izdvojeni podatci o kaznenim djelima teške krađe. Navedeni podatci uključivali su one o vremenu i mjestu počinjenja, objektu napada i sredstvu počinjenja, načinu saznanja i vremenu prijave, obilježjima otuđenih predmeta, obilježjima počinitelja, provedenim mjerama i radnjama te trajanju istrage. Na temelju podataka provedena je deskriptivna statistička analiza. Rezultati: Ukupno je bilo 334 kaznenih djela, a teške krađe činile su 29, 4 %.Većina teških krađa dogodila se tijekom proljeća i jeseni (30, 1 % i 22, 6 %), u mjesecu studenome (17 %), preko tjedna (64 %) te noćnim satima (86 %). Najčešći objekti napada bili su stambeni i popratni objekti (58, 1 %), gospodarski i javni objekti (33, 3 %) te vozila (8, 6 %), a pri provali je korištena fizička snaga i podesni alati (89, 2 %). Ukradena roba niže je novčane vrijednosti te najviše obuhvaća alate, kućanske aparate i namještaj. Počinitelji teških krađa većinom su muškarci, mlađe do srednje životne dobi, povratnici te pripadnici drugih rizičnih skupina. Najčešći tragovi bili su tragovi papilarnih linija, obuće, pneumatika i krvi. Zaključak: Postoje određene pravilnosti u odrednicama mjesta, vremena i načina počinjenja teških krađa te obilježjima otuđenih stvari i počinitelja, što može poslužiti u prevenciji i istragama ovih kaznenih djela. Potrebno je detaljnije razmotriti ulogu materijalnih tragova i ispitati može li unaprjeđenje metodike utjecati na rješavanje slučaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za forenzične znanosti