Pregled bibliografske jedinice broj: 1213120
Borba protiv rasizma na primjeru ljetnih olimpijskih igara u Mexico city 1968
Borba protiv rasizma na primjeru ljetnih olimpijskih igara u Mexico city 1968, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Kineziološki fakultet, Osijek
CROSBI ID: 1213120 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Borba protiv rasizma na primjeru ljetnih olimpijskih
igara u Mexico city 1968
(The fight against racism on the example of the
summer Olympic games in Mexico City in 1968)
Autori
Miler, Marin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
09.09
Godina
2022
Stranica
23
Mentor
Mlinarević, Vesnica ; Kelam, Ivica
Ključne riječi
Rasizam, Olimpijske igre, Mexico City, Tommy Smith, John Carlos
(Racism, Olympics, Mexico City, Tommy Smith, John Carlos)
Sažetak
Veliki politički i socijalni problemi 1968. godine zahvatili su Sjedinjene Američke Države. Atentati na Martina Luthera Kinga i Roberta F. Kennedyja, Vijetnamski rat i siromaštvo, doveli su državu na rub eksplozije. Diskriminacija i nejednakost u obrazovanju te zapošljavanju kulturnih manjina doveli su do brojnih pobuna. Slijedom nezadovoljstva afro-američkih sportaša osniva se Olimpijski projekt za ljudska prava. Prvi veći rasizam pojavljuje se na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine, kada nacistička Njemačka na čelu svog vođe, Adolfa Hitlera, krši mnogobrojna ljudska prava. Odlazak Hitlera sa stadiona u trenutku osvajanja zlatne medalje crnog sportaša Jesse Owensa bio je prvi znak javnog rasizma na Olimpijskim igrama. Tri desetljeća kasnije, u Mexico Cityu, javljaju se mnoge pobune i nezadovoljstva stanovništva i sportaša. Glavno svijetlo bilo je usmjereno na američke sprintere Tommyja Smitha i Johna Carlosa, koji su svoje nezadovoljstvo prema crnom stanovništvom pokazali na postolju dignutom šakom i spuštenom glavom. Njihova pobuna će u budućnosti predstavljati borbu protiv rasizma u sportu te ostaviti neizbrisivi trag u povijesti Olimpijskih igara i sporta općenito.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Pedagogija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet Osijek