Pregled bibliografske jedinice broj: 1211085
Biofortifikacija štira različitim kemijskim oblicima selena
Biofortifikacija štira različitim kemijskim oblicima selena // 56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma - zbornik sažetaka / Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko (ur.).
Osijek: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 166-167 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1211085 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biofortifikacija štira različitim kemijskim oblicima selena
(Biofortification of Amaranth using different chemical form of selenium)
Autori
Vinković, Tomislav ; Galić, Lucija ; Lončarić, Zdenko ; Ravnjak, Boris ; Galić, Emerik ; Vinković Vrček, Ivana ; Kalčec, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma - zbornik sažetaka
/ Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko - Osijek : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 166-167
Skup
56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 05.09.2021. - 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
štir ; biofortifikacija ; selen ; nanočestice ; rast i razvoj
(amaranth ; biofortification ; selenium ; nanoparticles ; growth and development)
Sažetak
U novije vrijeme sve se više promovira konzumacija divljih srodnika povrća i samoniklih biljaka. U ovom istraživanju je po prvi puta istražena mogućnost biofortifikacije štira (Amaranthus caudatus L.) s različitim kemijskim oblicima selena u uvjetima plutajućeg hidropona. Selen je primijenjen u tri oblika i to kao selenat i selen nanočestice stabilizirane huminskom kiselinom (HA-SeNP) ili polisorbatom (PS-SeNP) te u dvije koncentracije (200 μM m-3 i 400 μM m-3 hranjive otopine). Pokus je proveden u plasteniku u zasebnim bazenima ovisno o obliku selena. Vegetacija je trajala ukupno 27 dana (12 dana u hidroponu). Nakon uzorkovanja, izmjereni su svježa i suha masa lista, stabljike i korijena te visina biljke i broj listova. U prosjeku, najveće vrijednosti visine, dužine korijena te broja listova su zabilježene u slučaju biofortifikacije s HA-SeNP. Značajno najmanja vrijednost je zabilježena kod varijante PS-SeNP 400 gdje se očitovala pojava fitotoksičnosti jer je došlo do propadanja korijena i venuća biljaka. Značajno povećanje svježe mase lista, korijena i stabljike je uočeno kod varijanata SEL 200 i PS-SeNP 200. Općenito, kontrolne biljke su bile slabijeg rasta u usporedbi s biofortificiranim uz iznimku varijante PS-SeNP 400. Očekivano, slični trend je zabilježen kod suhe mase lista, korijena i stabljike. Prema ovim rezultatima je očito da selen utječe na rast i razvoj štira te u ovisnosti o obliku i koncentraciji može doći do pojave fitotoksičnosti kao u slučaju primjene PS-SeNP. Ovo istraživanje je financirano od strane Hrvatske zaklade za znanost u sklopu projekata HRZZ-IP-2018-01-8119 i HRZZ-PZS-2019- 02-4323.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-8119 - Primjena nanobiotehnologije za suplementaciju hrane sa selenom (NutriNTENSe) (Vinković, Tomislav, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Lucija Galić
(autor)
Nikolina Kalčec
(autor)
Emerik Galić
(autor)
Tomislav Vinković
(autor)
Boris Ravnjak
(autor)
Ivana Vinković Vrček
(autor)
Zdenko Lončarić
(autor)