Pregled bibliografske jedinice broj: 12100
Pseudoalergijske reakcije u respiratornom traktu
Pseudoalergijske reakcije u respiratornom traktu // Medicus, 6 (1997), 1; 54-60 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 12100 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pseudoalergijske reakcije u respiratornom traktu
(Pseudoallergic reactions in respiratory system)
Autori
Paleček, Ivan ; Stipić-Marković, Asja ; Tuđman, Zdenko ; Grgić, Marija
Izvornik
Medicus (1330-013X) 6
(1997), 1;
54-60
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
pseudoalergijske reakcije; acetil-salicilna kiselina; nesteroidni antireumatici; ciklooksigenaza; leukotrieni; aspirinska astma
(pseudoallegic reactions; aspirine; non-steroid antirheumatic steroide; cyclooxigenase; leucotrienes; aspirine asthma)
Sažetak
Pod pseudoalergijskim reakcijama (PAR), podrazumijevamo reakcije u kojim imunosni aparat nije aktiviran reakcijom antigen, -antitijelo. Nesteroidni protuupalni lijekovi inhibiraju enzim ciklooksigenazu u ciljnom tkivu bolesnika koji su preosjetljivi. Pri tome dolazi do povećane sinteze sulfido-leukotriena. Kod 5-20% bolesnika sa astmom, uzimanje ovih lijekova izaziva astmatični napadaj. Vlastita su iskustva sukladna sa onima uspoređenim iz literature. Tako je 81% astmatičara preosjetljivih na aspirin imalo polipozu nosa. Astma i urtikarija obično se ne javljaju zajedno. Svega 15% onih s urtikarijom imalo je neznatno pojačanu bronhalnu hiperreaktivnost. Atopija nije značajna karakteristika ovih bolesnika. Najčešća je preosjetljivost na metamizol, dok je na paracetamol samo 2, 4%. Preosjetljivost na nesteroidne antireumatike ovisna je o dozi. Utjecaj boje tartrazin u kozmetici, hrani, pićima i lijekovima i aditiva i konzervansa, manji je nego se misli, a zbog toga što se radi o relativno malim kontcentracijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti