Pregled bibliografske jedinice broj: 1207300
Gerontološko-javnozdravstveno gledište unaprjeđenja zaštite zdravlja za starije osobe s Alzheimerovom bolesti i drugim primarnim uzrocima sindroma demencije
Gerontološko-javnozdravstveno gledište unaprjeđenja zaštite zdravlja za starije osobe s Alzheimerovom bolesti i drugim primarnim uzrocima sindroma demencije // Neurologia Croatica, Vol. 70, Suppl. 1 / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Petravić, Damir (ur.).
Zagreb, Hrvatska, 2021. str. 56-56 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1207300 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gerontološko-javnozdravstveno gledište
unaprjeđenja zaštite zdravlja za starije osobe s
Alzheimerovom bolesti i drugim primarnim uzrocima
sindroma demencije
(Gerontological-public health view of health care
improvement for the elderly with Alzheimer's
disease and other primary causes of dementia)
Autori
Nada Tomasović Mrčela ; Tanja Ćorić ; Marina Polić- Vižintin ; Branko Kolarić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Neurologia Croatica, Vol. 70, Suppl. 1
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Petravić, Damir - , 2021, 56-56
Skup
1. kongres Hrvatske Alzheimer alijanse = 1st Congress of the Croatian Alzheimer Alliance
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
gerontološko-javnozdravstveni pokazatelji, edukacija i doedukacija stručnjaka u zaštiti zdravlja starijih osoba
(gerontological-public health indicators, education of experts in health protection elderly people)
Sažetak
Unaprjeđenje i racionalizacija skrbi psihogerijatrijskih bolesnika oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih primarnih uzroka sindroma demencije u Hrvatskoj nužno zahtijeva izmjene i dopune u primijenjenoj metodologiji utvrđivanja, praćenja, analiza i evaluacija fokusiranih gerontološko-javnozdravstvenih pokazatelja (Evidencijska lista PZP-a br.1. i br.4). Tako bi se optimalizirali procesi planiranja i alokacije ljudskih i materijalnih resursa u skrbi za starije osobe kao i izrade gerontološko-javnozdravstvenih programa, poglavito geroprofilaktičnih mjera utemeljenih na utvrđivanju i praćenju zdravstvenih potreba i funkcionalne sposobnosti starijih osoba u institucijskoj i izvaninstitucijskoj skrbi. Cilj je utjecati na unaprjeđenje očito nedostatne registracije gerijatrijskih bolesnika oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija s koordiniranom doedukacijom iz gerontologije, gerijatrije i gerijatrijske zdravstvene njege te učinkovitom informatizacijom u svim domenama zaštite zdravlja starijih osoba u Hrvatskoj. Slijedom toga objavljen je sveučilišni priručnik: Alzheimerova bolest i druge demencije – rano otkrivanje i zaštita zdravlja (2016.g.) za edukaciju i doedukaciju stručnjaka različitih profesionalnih profila te priručnici „Komunikacija s osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti i drugih demencija - priručnik za formalne njegovatelje“ i „Komunikacija s osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti i drugih demencija - priručnik za patronažne sestre“ (2020. g.). U organizaciji Službe za javnozdravstvenu gerontologiju - Referentnog centra Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba, NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ održani su moduli radionice/edukacije „Komunikacija s osobama oboljelim od Alzheimerove bolesti i drugih demencija“ za medicinske sestre zaposlene u domovima za starije osobe u nadležnosti Grada Zagreba u okviru projekta „Unapređenje skrbi za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija“ te se daljnji rad na projektu i evaluaciji rada nastavljaju u kontinuitetu. Unaprjeđenje kvalitete podataka o zdravstvenosocijalnim potrebama korisnika domova za starije osobe i gerontoloških centara se očekuje slijedom primjene digitalnih platformi u svrhe informatizacije prikupljanja i obrade podataka Evidencijske liste PZP-a br. 1. i 4. Služba za javnozdravstvenu gerontologiju - Referentnog centra Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba, NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ je nakon primjene digitalne platforme koja omogućava prikupljanje izvješća Kategorijskog postupnika iz domova za starije osobe – online, u 2020.g. zaprimila za 21, 3% veći broj izvješća te se isto tako anticipira učinkovitost informatizacije prikupljanja i obrade podataka Evidencijske liste PZP-a br. 1. i 4.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar",
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel zdravstvenih studija
Profili:
Marina Polić-Vižintin
(autor)
Tanja Ćorić
(autor)
Branko Kolarić
(autor)
Nada Tomasović Mrčela
(autor)