Pregled bibliografske jedinice broj: 1203138
Važnost izokinetike u rehabilitaciji nakon rekonstrukcije prednjeg križnog ligamenta (ACL) – prikaz slučaja
Važnost izokinetike u rehabilitaciji nakon rekonstrukcije prednjeg križnog ligamenta (ACL) – prikaz slučaja // 30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske / Leko, Goran (ur.).
Zadar: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022. str. 542-550 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1203138 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost izokinetike u rehabilitaciji nakon
rekonstrukcije prednjeg križnog ligamenta (ACL) –
prikaz slučaja
(THE IMPORTANCE OF ISOKINETICS IN REHABILITATION
AFTER ANTERIOR CRUCIATE LIGAMENT (ACL)
RECONSTRUCTION – A CASE REPORT)
Autori
Crnjac, Ana ; Aladenić, Ivica ; Schuster, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
/ Leko, Goran - Zadar : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022, 542-550
ISBN
978-953-317-070-1
Skup
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Kineziologija u Europi Izazovi promjena: Međunarodni znanstveno- stručni skup
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.06.2022. - 02.07.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ozljeda koljena, protokol terapije, izokinetički test
(knee injury, physical therapy protocol, isokinetic test)
Sažetak
Neke od najtežih ozljeda koljena uključuju puknuće ligamenata, prijelome kostiju i oštećenja meniska i hrskavice. Neovisno o vrsti operacije, oporavak se može ubrzati uključivanjem izokinetičkog treninga u rehabilitacijski proces. Ozljeda koljena u ovom slučaju nastala je prilikom doskoka nakon duela u zraku, pri čemu je koljeni zglob izašao iz osi medijalno i vratio se natrag u anatomsko stanje. Artroskopskom operacijom utvrđena je potpuna ruptura ACL- a te napravljena rekonstrukcija. Nakon operacije pratio se standardni protokol rehabilitacije koji je uključivao redovitu krioterapiju, vježbe mobilizacije patele i ostale mobilizacijske vježbe poput pasivne ekstenzije i pasivne i aktivne mobilizacije prema fleksiji. Po preporuci ortopeda odrađeno je izokinetičko testiranje na Isomed 2000 spravi. Test maksimalne jakosti utvrdio je mišićni disbalans od 38% kod fleksora i 57% kod ekstenzora. Nakon toga kreće se u postupak izokinetičkog treninga koji je uključivao vježbe za mišiće natkoljenice te fleskore i ekstenzore kuka kao i aduktore i abduktore. U radu je prikazan detaljan rehabilitacijski proces ovog specifičnog slučaja. Bitno je naglasiti kako su komplikacije u rehabilitaciji moguće iako se većina stvari radila po protokolu i smatramo da bi uključivanje izokinetike ranije u proces moglo spriječiti stvaranje komplikacija. Na taj način sportaši stječu prednost ranijeg djelovanja na određene skupine mišića jačim intenzitetom i pritom se brže rješavaju kineziofobije te su motiviraniji za rad.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Kineziologija, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Profili:
Snježana Schuster
(autor)