Pregled bibliografske jedinice broj: 1202949
Pregled katoličkog tiska u Bosni i Hercegovini u 20. st.
Pregled katoličkog tiska u Bosni i Hercegovini u 20. st. // Pedeset godina Naših ognjišta (1971.-2021.) / Jolić, Robert (ur.).
Tomislavgrad: Naša ognjišta, 2022. str. 99-112 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1202949 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled katoličkog tiska u Bosni i Hercegovini u 20. st.
(Catholic magazines in Bosnia and Herzegovina, 20th century)
Autori
Tomić, Draženko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Pedeset godina Naših ognjišta (1971.-2021.)
/ Jolić, Robert - Tomislavgrad : Naša ognjišta, 2022, 99-112
ISBN
978-9958-782-85-5
Skup
Znanstveni skup Naša ognjišta (1971. – 2021.)
Mjesto i datum
Tomislavgrad, Bosna i Hercegovina, 07.07.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
katolički mediji u BiH ; katolički tisak u BiH ; katoličke agencije u BiH ; periodične publikacije
(Catholic media in BiH ; Catholic press in BiH ; Catholic agency in BiH ; periodical publications)
Sažetak
Članak donosi pregled naslova katoličkog tiska u 20. st. u Bosni i Hercegovini uz osvrt na isti u 19. st. i prvim desetljećima 21. st. prema postojećim popisima periodike i nekim vlastitim istraživanjima. Radi se o barem 140 različitih naslova. Saznanja o vrsti i brojnosti naslova katoličkog tiska u proteklih 170 godina omogućava šire sagledavanje konteksta u kojem se prije 50 godina pojavio mjesečnik Naša ognjišta. Iako katolički tisak u užem smislu podrazumijeva one publikacije čija je tematika Katolička crkva i njezino djelovanje, nerijetko se pod taj pojam podvode i tiskovine koje se ne bave samo konfesionalnim nego i nacionalnim, pa i političkim temama. Jedan od razloga tom je što su vjerske institucije ili njihovi pripadnici bili izdavači tiskovina koje su se objavljivale i s tim temama. No bez obzira na to načelno je pitanje koliko su religija, nacija pa onda i politika u bosansko-hercegovačkim okolnostima uopće razdvojive. Tako tisak među katolicima u otomansko doba ima zadatak buđenje nacionalne svijesti, u austrijskom razdoblju apologetski pristupa protiv liberalnog tiska, u monarhističkoj Jugoslaviji je usmjeren na obranu prava Katoličke crkve i vjernika. U poratnom 20-godištu druge Jugoslavije prati samo unutarnje vjerske događaje i prenosi interne obavijesti, što je posljedica ne samo praktičnog gušenja vjerskih sloboda nego i gubitka ljudskih pa i materijalnih resursa. Sedamdesetih godina prošlog st. a posebno s demokratskim promjenama katolički tisak opet dobiva snažan zamah prije sveg u broju novih naslova. Uz postojeće (Naša ognjišta, Svjetlo riječi, Crkva na kamenu) nakon demokratskih promjena dva novopokrenuta časopisa uspjela su se nametnuti sadržajem i nakladom (Glasnik mira i Katolički tjednik). Katolički tisak se u prošlosti odlikovao primjerenom tehničkom razinom i aktualnim sadržajem, tj. sadržajem koji je čitateljima razumljiv i primjenjiv. No, kako tiskovine već neko vrijeme nisu privilegirani medij za posredovanje informacija, tako je nadati se da će informativne agencije pri provincijalatima i ordinarijatima uspjeti sakupiti i objediniti mnoštvo onog dobrog što se na dnevnoj bazi događa u Crkvi u BiH i to pravovremeno, pa i putem tiskovina, ponuditi zainteresiranoj javnosti, u čem bi svoje mjesto trebali imati i katolički intelektualci laici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti