Pregled bibliografske jedinice broj: 1201212
Utjecaj COVID-19 pandemije na pacijente s temporomandibularnim poremećajima tijekom dvogodišnjeg razdoblja
Utjecaj COVID-19 pandemije na pacijente s temporomandibularnim poremećajima tijekom dvogodišnjeg razdoblja // 8th International Congress of the School of Dental Medicine University of Zagreb / Acta Stomatologica Croatica, 56(2) / Klarić Sever, Eva (ur.).
Zagreb: School of Dental Medicine, University of Zagreb, 2022. str. 209-210 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1201212 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj COVID-19 pandemije na pacijente s temporomandibularnim poremećajima tijekom dvogodišnjeg razdoblja
(Effect of COVID-19 pandemic on patients with temporomandibular disorders over two-year period)
Autori
Vrbanović, Ema ; Alajbeg, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
8th International Congress of the School of Dental Medicine University of Zagreb / Acta Stomatologica Croatica, 56(2)
/ Klarić Sever, Eva - Zagreb : School of Dental Medicine, University of Zagreb, 2022, 209-210
Skup
8. Međunarodni kongres Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 08.04.2022. - 09.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
temporomandibularni pormećaji ; COVID-19 ; pandemija ; orofacijalna bol ; stres
(temporomandibular disorders ; COVID-19 ; pandemic ; orofacial pain ; stress)
Sažetak
Uvod: Utjecaj koji bi COVID-19 mogao imati na mišićno-koštani sustav i dalje se istražuje. Simptomi temporomandibularnih poremećaja (TMP), bolnih poremećaja žvačnog sustava, mogli bi biti uzrokovani i stresom koji je posljedica pandemije i mjera. Cilj ove studije bio je istražiti potencijalne tjelesne i psihološke posljedice u periodu trajanja pandemije kod pacijenata s dijagnosticiranim TMP-om. Materijali i metode: Putem e-maila kontaktirano je 186 pacijenata od kojih se tražilo da sudjeluju u studiji i ispune upitnik u obliku “Google Forms”. Upitnik se sastojao od 20 pitanja o učincima pandemije na postojeće i/ili nove simptome TMP-a, oralne navike, bolove u drugim dijelovima tijela, simptome anksioznosti i depresije te intenzitet temporomndibularne boli. U statističkoj analizi korišteni je hi-hvadrat test i Spearmanova korelacija. Rezultati: Stopa odgovora bila je 63, 98%. COVID-19 je preboljelo 57, 98% TMP bolesnika, a 73, 94% je primilo barem jednu dozu cjepiva. Tijekom perioda od 2 godine u 40, 33% pacijenata došlo je do pogoršanja postojećih simptoma TMP-a i/ili razvoja novih. Pojava novih simptoma glavobolje, otežanog otvaranja usta, bolova u drugim dijelovima tijela i depresije pozitivno je korelirala s boli temporomandibularnog zgloba, dok je bol žvačnih mišićića pozitivno korelirala s pojavom novih simptoma glavobolje, noćnog škripanja zubima i nesanice. Nije bilo razlike u broju pacijenata koji su razvili nove simptome ili razvili pogoršanje postojećih simptoma između onih koji su preboljeli COVD-19 ili su cijepljeni i onih koji nisu preboljeli COVID-19 ili nisu cijepljeni (p>0, 05). Pacijenti koji su se osjećali anksiozno u većoj su mjeri prijavljivali bolove u drugim dijelovima tijela (p=0, 005) i glavobolju (p=0, 002). Bolovi u drugim dijelovima tijela bili su češće prisutni u pacijenata koji su se osjećali depresivno (p<0, 001). Zaključak: Većina somatskih poteškoća koji su se pojavili kao mogući odgovor na pandemiju, između ostalog i orofacijalna bol, vjerojatno su posljedica psihološkog učinka stresa na kolektiv, a ne COVID-19 infekcije i cijepljenja. Trial registration: ClinicalTrials.gov NCT04694274. Registered on 01/04/2021. Support: Croatian Science Foundation Project IP-2019-04-6211 (PI: Iva Alajbeg)
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-6211 - Povezanost genskih polimorfizama s temporomandibularnim poremećajima (GenPolTMD) (Alajbeg, Iva, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE