Pregled bibliografske jedinice broj: 1199358
Korištenje komplementarnih i alternativnih metoda (KAM) u liječenju simptoma COVID-19
Korištenje komplementarnih i alternativnih metoda (KAM) u liječenju simptoma COVID-19 // 12. kongres Hrvatskog torakalnog društva TORAKS 2022
Zagreb, Hrvatska, 2022. (poster, domaća recenzija, pp prezentacija, ostalo)
CROSBI ID: 1199358 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korištenje komplementarnih i alternativnih metoda (KAM) u liječenju simptoma COVID-19
(The use of complementary and alternative methods (CAM) in the treatment of COVID-19 symptoms)
Autori
Armano, Ljerka ; Racz, Aleksandar ; Tešić, Vanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, ostalo
Skup
12. kongres Hrvatskog torakalnog društva TORAKS 2022
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.05.2022. - 28.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
komplementarne i alternativne metode ; COVID-19 ; tradicionalna kineska medicina
(complementary and alternative medicine ; COVID-19 ; traditional Chinese medicine)
Sažetak
UVOD: Infekcija COVID-19 uzrokovana je SARS-CoV-2 virusom a simptomi uključuju febrilno stanje, kašalj, otežano disanje, bol u mišićima, upalu pluća i zatajenje organa, pri čemu se infekcija širi s jedne osobe na drugu respiratornim putem. Unatoč visokoj prevalenciji koronavirusa i različitim pristupima liječenju, zbog brojnih nepoznanica vezanih uz način djelovanja virusa u organizmu, širom svijeta ne postoji definiran pristup liječenju infekciji, a znanstvenici rade na pronalaženju i razvoju jedinstvenog tretmana. CILJ: Radom se daje pregled literature u kojoj se ispituje raširenost i/ili efikasnost upotrebe alternativnih i komplementarnih metoda (KAM) za prevenciju i liječenje infekcije COVID-19. REZULTATI: Upotreba KAM kod bolesnika s COVID-19 se najviše promovira u Kini korištenjem tradicionalne kineske medicine (TCM). Literatura upućuje da je u pojedinim dijelovima Kine oko 85% oboljelih koristilo TCM uz konvencionalno liječenje. Prethodna istraživanja provedena u Kini 2012. vezana uz SARS pokazala su pozitivan učinak kod 58, 3% oboljelih u kombinaciji sa konvencionalnim liječenjem. Rezultati pojedinih istraživanja pokazuju njihov mogući pozitivan učinak na poboljšanje zdravstvenog stanja i kvalitete života oboljelih uz preporuke SZO su da se istraživanja prošire i provode po načelu kontroliranih dvostruko slijepih randomiziranih istraživanja. TCM se pokazala učinkovitom u poboljšanju stope izlječenja bolesnika s COVID-19 uz odgodu progresije bolesti, skraćenje trajanja bolesti i smanjenje mortaliteta u liječenih pacijenata. Jedna meta-analiza je naglasila pozitivan učinak TCM kod prevencije simptoma sličnih pneumoniji. ZAKLJUČAK: Iako kineska vlada promiče upotrebu TCM za liječenje teških simptoma COVID-19, rezultate treba kritički analizirati jer se ne temelje na kontroliranim kliničkim pokusima a smjernice postavljene od strane TCM Udruženja Kine nisu zasad primjenjive širom svijeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar",
KBC "Sestre Milosrdnice",
Zdravstveno veleučilište, Zagreb