Pregled bibliografske jedinice broj: 1197229
Policiklički aromatski ugljikovodici u PM10, PM2,5 i PM1 frakciji lebdećih čestica - monitoring studija
Policiklički aromatski ugljikovodici u PM10, PM2,5 i PM1 frakciji lebdećih čestica - monitoring studija // Knjiga sažetaka / Brajković, Petra ; Matošin, Ante ; Mužek, Mario N. (ur.).
Split: Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu, 2022. str. 15-15 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1197229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Policiklički aromatski ugljikovodici u PM10, PM2,5 i
PM1 frakciji lebdećih čestica - monitoring studija
(Polycyclic aromatic hydrocarbons in particle
fractions (PM10, PM2.5 and PM1) - monitoring study)
Autori
Drventić, Ivana ; Šimić, Iva ; Kroflič, Ana ; Skube, Urša ; Bele, Marjan ; Jakovljević, Ivana ; Sever Štrukil, Zdravka ; Godec, Ranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Brajković, Petra ; Matošin, Ante ; Mužek, Mario N. - Split : Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu, 2022, 15-15
ISBN
978-953-7803-16-2
Skup
3. Međunarodni susret znanstvenika, stručnih djelatnika i studenata na temu zaštite okoliša u Republici Hrvatskoj (ZORH)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 28.04.2022. - 29.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
PAU ; lebdeće čestice ; promet ; sezonska ovisnost
(PAH ; particle matters ; traffic ; seasonal dependence)
Sažetak
Policiklički aromatski ugljikovodici (PAU) predstavljaju skupinu organskih spojeva koji sadrže dva ili više vezana benzenska prstena. Glavni izvor nastajanja u atmosferi predstavlja nepotpuno izgaranje fosilnih goriva i biomase te se mogu svrstati u skupinu primarnih zagađivača. Zbog svojih fizikalnih i kemijskih svojstava vežu se na već formirane lebdeće čestice u atmosferi te na taj način kruže u okolišu i dolaze u direktan doticaj s čovjekom. Dosadašnja istraživanja ukazuju na kompleksnost PAU-a, njihovu reaktivnost i tendenciju formiranja sekundarnih organskih zagađivala [1, 2]. Upravo iz tih razloga svrstavaju se u spojeve opasne za okoliš i ljudsko zdravlje. Europskom direktivom propisana je ciljna vrijednost za samo jedan PAU u lebdećim česticama aerodinamičkog promjera manjeg od 10 μm (PM10) - benzo(a)pirena, na temelju kojeg se može provesti kategorizacija kvalitete okolnog zraka [3].Znanstvenim dostignućima želja je ukazati na štetnost i ostalih PAU, posebice adsorbiranih na lebdeće čestice aerodinamičkog promjera manjeg od 2, 5 μm (PM2, 5) i 1 μm (PM1) koje imaju veći utjecaj na respiratorni i kardiovaskularni sustav u ljudi. Tijekom dvogodišnjeg perioda (2020. i 2021. godina) u dva srednjoeuropska grada, Ljubljana i Zagreb, praćena je masena koncentracija 11 PAU-a u PM10, PM2, 5 i PM1 frakcijama lebdećih čestica kako bi se ispitala njihova sezonska ovisnost. Dnevni uzorci sakupljani su na mjernim postajama opterećenim zagađenjima iz prometa po dva tjedna u svakom godišnjem dobu. Osim kvantitativnog podataka na različitim česticama, promatran je sezonski trend (zima-jesen-ljeto). Budući da su obje lokacije glavna središta europskih država, prisutnost PAU od strane prometa je istaknuta. Također je uočena porast u koncentraciji PAU tijekom zimskog perioda koja se može prepisati izgaranjem biomase, koje je nažalost još uvijek prisutno na promatranim područjima. Ovakvim studijama želja je dobiti jasnu sliku o trendu PAU tijekom godine, te na temelju dobivenih podataka odrediti PAU prekursore za određene izvore zagađenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Profili:
Iva Smoljo
(autor)
Ivana Jakovljević
(autor)
Ivana Drventić
(autor)
Ranka Godec
(autor)
Zdravka Sever Štrukil
(autor)