Pregled bibliografske jedinice broj: 1196192
Oporavilište za divlje životinje Veterinarskoga fakulteta – primjer veterinarske skrbi za strogo zaštićene vrste životinja
Oporavilište za divlje životinje Veterinarskoga fakulteta – primjer veterinarske skrbi za strogo zaštićene vrste životinja // Knjiga sažetaka Abstract book / Hus, Petra ; Milišić Bogunović, Ema ; Cahunek, Iva ; Španić, Filip ; Tomić, Dominik (ur.).
Zagreb, 2022. str. 28-29 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1196192 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oporavilište za divlje životinje Veterinarskoga fakulteta – primjer veterinarske skrbi za strogo zaštićene vrste životinja
(Wildlife Rescue and Rehabilitation Center of the Faculty of Veterinary Medicine - an example of veterinary care for strictly protected animal species)
Autori
Lukač, Maja ; Horvatek Tomić, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka Abstract book
/ Hus, Petra ; Milišić Bogunović, Ema ; Cahunek, Iva ; Španić, Filip ; Tomić, Dominik - Zagreb, 2022, 28-29
Skup
7. Simpozij studenata bioloških usmjerenja (SiSB 2022)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.05.2022. - 22.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
divlje životinje, oporavilište, veterinarska skrb
(wild animals, rescue center, veterinary care)
Sažetak
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu registrirano je Oporavilište za strogo zaštićene divlje životinje pri Ministarstvu zaštite okoliša od 2017. U okviru poslova skrbi se za jedinke strogo zaštićenih divljih životinja (mali sisavci, ptice, gmazovi, vodozemci) koje su pronađene iscrpljene, bolesne, ranjene ili otrovane, s ciljem liječenja, rehabilitacije i sigurnog povratka u prirodu. Također, Oporavilište može privremeno zbrinuti jedinke divljih životinja koje su zaplijenjene ili oduzete (mali sisavci, ptice pjevice, papige, kopnene kornjače, manji gušteri i zmije, vodozemci, paučnjaci). Veterinarska se skrb najčešće pruža ozlijeđenim kornjačama (ozljede oklopa), pticama (ozljede od udaraca), te malim sisavcima (ježevi, mehaničke ozljede i parazitoze). U svrhu unaprjeđenja Oporavilišta, početkom 2021., započet je projekt „Unaprjeđenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje na Veterinarskom fakultetu – WildRescueVEF“ koji se provodi u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“ Projekt će trajati 30 mjeseci, a doprinijet će povećanju kapaciteta Oporavilišta, edukaciji osoblja, studenata i šire javnosti, te razvoju znanstvenih i stručnih istraživanja. Nabavkom nove suvremene opreme značajno će se unaprijediti i skrb o ozlijeđenim životinjama. Društvena uloga Oporavilišta bit će vidljiva i kroz interaktivne radionice, kroz koje će se učenici osnovnih i srednjih škola moći upoznati s divljim životinjama, postupcima u slučaju pronalaska životinje, te važnosti očuvanja prirode i bioraznolikosti. I studenti će moći aktivno sudjelovati u radu oporavilišta kao volonteri, čime će steći nova znanja i vještine vezane uz ekologiju, biologiju i patologiju divljih životinja. U predavanju ćemo prikazati postupke liječenja ozlijeđenih životinja, njihov oporavak i puštanje u prirodu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
Napomena
Sažetak je objavljen na hrvatskom i engleskom jeziku
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb