Pregled bibliografske jedinice broj: 1195267
Aplikacijska podrška komunikaciji i koordinaciji aktivnosti u građevinskim projektima
Aplikacijska podrška komunikaciji i koordinaciji aktivnosti u građevinskim projektima // visoko obrazovanje u vrijeme pandemije / Gongeta, Sanja ; Nedović, Mirjana ; Stojanović, Slobodan (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022. str. 46-58 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1195267 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aplikacijska podrška komunikaciji i koordinaciji
aktivnosti u građevinskim projektima
(Application support for communication and
coordination of activities in projects)
Autori
Elez, Luka ; Dolaček-Alduk, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Visoko obrazovanje u vrijeme pandemije
/ Gongeta, Sanja ; Nedović, Mirjana ; Stojanović, Slobodan - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022, 46-58
ISBN
978-953-7734-41-1
Skup
7. međunarodna znanstveno-stručna studentska konferencija (SKEI 2022)
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 12.05.2022. - 12.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
digitalizacija ; građevinarstvo ; upravljanje projektima ; upravljanje procesima
(digitalization ; construction industry ; project management ; process management)
Sažetak
Veliki broj softverskih rješenja danas je dostupan u svim fazama građevinskog projekta. Oni pružaju podršku širokom rasponu aktivnosti kao što su računalno potpomognuto projektiranje, vizualizacije rješenja, procjena kvalitete rješenja dizajna, upravljanje projektima, pohranu i povlačenje informacija, analiza cijena i troškova, konstrukcijski proračuni, upravljanje aktivnostima tijekom građenja, upravljanje građevinama i drugim. Mogućnosti digitalizacije u građevinarstvu se mogu promatrati kroz aspekte povezivanja radnih procesa, povezivanja učinaka mehanizacije, opreme i radne snage te industrijalizacije i prefabrikacije u proizvodnji. U fazi građenja aktivnosti zahtijevaju pažljivo planiranje i upravljanje materijalnim i ljudskim resursima. Softverska rješenja u ovom segmentu projekta usmjerena su na omogućavanje planiranja, ocjene i vrednovanja različitih opcija te primjenu/implementaciju one koja se pokazala kao optimalna. Pored softverskih rješenja za planiranje i koordinaciju aktivnosti u građevinskim projektima koja su u širokoj primjeni poput Primavere, MS Project-a, GALA Construction Software, OPLAN, MS Excel, CBCM i CA Super Project za detaljnije planiranje aktivnosti na raspolaganju je veliki broj aplikacija koje su dizajnirane da omogućuju korisnicima bilježenje, evidenciju i praćenje procesa tijekom faze izvođenja. U radu se analiziraju web i mobilne aplikacije koje se najčešće koriste u dijelu upravljanja građevinskim projektom. Za analizu i međusobnu usporedbu je uspostavljen skup kriterija kojeg čine korisničko sučelje, iskoristivost, obilježja i mogućnost nadogradnje. Na osnovu analize doneseni su zaključci o mogućnostima i pogodnostima korištenja aplikacija za upravljanje za različite procese kod upravljanja projektima. U drugom dijelu rada prikazuju se rezultati istraživanja o spremnosti studenata građevinarstva u našoj zemlji na digitalizaciju u građevinarstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo