Pregled bibliografske jedinice broj: 1195215
PRIKAZ BOLESNIKA S ANKILOZANTNIM SPONDILITISOM I NEPREPOZNATIM PRIJELOMOM DENSA AKSISA
PRIKAZ BOLESNIKA S ANKILOZANTNIM SPONDILITISOM I NEPREPOZNATIM PRIJELOMOM DENSA AKSISA // Reumatizam
Šibenik, Hrvatska, 2019. str. 47-48 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1195215 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRIKAZ BOLESNIKA S ANKILOZANTNIM SPONDILITISOM I
NEPREPOZNATIM PRIJELOMOM DENSA AKSISA
(CASE REPORT OF A PATIENT WITH ANKYLOSING SPONDYLITIS
AND UNRECOGNISED FRACTURE OF DENS AXIS)
Autori
Grazio, Simeon ; Vukojević, Rudolf ; Bilić, Vide ; Skala Kavanagh, Hana ; Kovačević, Petra ; Doko, Ines ; Banić, Tihomir ; Tajsić, Gordana ; Grubišić, Frane
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Reumatizam
/ - , 2019, 47-48
Skup
21. godišnji kongres Hrvatskoga reumatološkog društva HLZ-a s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 17.10.2019. - 20.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ankilozantni spondilitis ; prijelom dens axisa ; dijagnoza ; liječenje
(ankylosing spondylitis ; dens axis fracture ; diagnosis ; treatment)
Sažetak
Iako su u bolesnika s ankilozantnim spondilitisom (AS) jedna od glavnih značajki osifikacije u području kralježnice i sakroilijakalnih zglobova ti bolesnici nerijetko imaju smanjenu gustoću kostiju zbog čega su skloni frakturama kralježaka, a napose u vratnom dijelu, uključivo i atlantoaksijalno područje. Prikazujemo 50- godišnjeg bolesnika, koji 30 godina boluje od AS- a, od lijekova uzima NSAR i sulfasalazin tbl. Bolesnik je 16.3.2019.g. pao s drveta visine oko 2 metra, pri čemu je zadobio udarac u lijevo rame. Navodi da od tad ima i pojačanje bolova u vratu. Učinjenom radiografskom obradom (nativni radiogram), uključivo i onu vratne kralježnice isključena je fraktura te je, uz kontuziju ramena postavljena dijagnoza distenzije vratne kralježnice, a bolesnik je opskrbljen Schanzovim ovratnikom. Nedugo zatim je obavio ambulantnu fizikalnu terapiju, na što nije došlo do bitnije regresije bolova u vratu. U svibnju 2019.g. je bio na kontroli kod reumatologa u KBC Sestre milosrdnice koji indicira hospitalizaciju. Detaljnijom obradom, uključivo primjenu sofisticiranih slikovnih metoda (MR i CT) ustanovi se fraktura baze densa aksisa bez pomaka (tip II fraktura po Anderson i D’Alonzo klasifikaciji) te fraktura trupa kralješka CII. Bolesnik je upućen na pregled traumatologu gdje je na konziliju odlučeno da se nastavi s konzervativnim liječenjem, uz postavljanje Philadelphia ortoze. Frakture densa aksisa su relativno česte jer čine čak petinu svih fraktura vratne kralježnice. Prema klasifikaciji po Andersonu i D’Alonzu frakture densa aksisa se dijele u 3 tipa: tip I – fraktura vrška densa aksisa je vrlo je rijetka (oko 1% fraktura densa) i smatra stabilnom ; tip II – fraktura kroz bazu densa aksisa, najčešća je i često je nestabilna te teško zarasta ; tip III – fraktura gornjeg dijela trupa aksisa. Ovisno o stabilnosti frakture i eventualnom neurološkim simptomima u obzir dolazi konzervativno ili kirurško liječenje. Prikazom ovog bolesnika želimo ukazati na važnost detaljne dijagnostičke obrade bolova u vratu nakon traume u bolesnika s AS-om, obzirom da frakture kralježaka često ostanu neprepoznate. Takvo stanje može dovesti i do teških neuroloških deficita, zbog čega je potrebno što prije započeti s adekvatnim liječenjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice",
Klinika za traumatologiju
Profili:
Tihomir Banić
(autor)
Ines Doko Vajdić
(autor)
Frane Grubišić
(autor)
Petra Kovačević
(autor)
Simeon Grazio
(autor)
Rudolf Vukojević
(autor)
Vide Bilić
(autor)