Pregled bibliografske jedinice broj: 1194787
Na pragu: nacrt emocionološke ksenologije
Na pragu: nacrt emocionološke ksenologije // Zbornik Božene Vranješ-Šoljan / Agičić, Damir ; Anušić, Nikola ; Iveljić, Iskra ; Ograjšek Gorenjak, Ida (ur.).
Zagreb: FF Press, 2022. str. 335-343
CROSBI ID: 1194787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Na pragu: nacrt emocionološke ksenologije
(On the Treshold: An Outline of Emotional Xenology)
Autori
Blažević, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik Božene Vranješ-Šoljan
Urednik/ci
Agičić, Damir ; Anušić, Nikola ; Iveljić, Iskra ; Ograjšek Gorenjak, Ida
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
335-343
ISBN
978-953-175-844-4
Ključne riječi
emocionalna ksenologija, kontaktna zona, susret sa stranim, fenomenologija stranog, sen-zacija, Evlija Čelebi (1611-1684)
(emotional xenology, contact zone, strange encounter, phenomenology of the alien, sen-sation, Evliya Çelebi (1611-1684).)
Sažetak
Polazeći od prakseološke definicije luke kao iznimno složenog društvenog prizorišta koje čine ljudi, materijalni artefakti, živi organizmi i prirodne pojave (Theodore Schatzki), moglo bi se konstatirati da je upravo luka privilegirano mjesto susreta sa stranim. Sukladno temeljnim odrednicama fenomenologije stranosti njemačkog filozofa Bernharda Waldenfelsa, poći će se od pretpostavke da liminalnost luke proizvodi specifičan oblik emocionalne i afektivne uznemirenosti, patosa, koji uvijek prati susret sa stranim. Slijedom toga, na temelju teorijskih uvida fenomenologije stranosti, historijske prakseologije, historije emocija i historije osjeta pokušat će se koncipirati nacrt emocionološke ksenologije koji bi mogao poslužiti kao heuristički model za ispitivanje specifičnih afektivnih i emocionalnih stanja koje izaziva susret sa stranim. Naime, višestruke kognitivne, emocionalne i osjetilne dimenzije luke kao mjesta susreta sa stranim moguće je osvijetliti samo ispitujući interakciju između ljudskog, prirodnog i materijalnog okoliša. Stoga će se dinamika susreta sa stranim koji se zbivaju na tom metaforičkom „pragu“ čitati u znaku sen-zacije, kreativnog patosa koji „zahtjev stranoga“ utiskuje u tjelesno iskustvo. Naposljetku će se predloženi heuristički model ispitati na primjeru analize opisa splitske luke iz glasovitog putopisa osmanskog istraživača i putnika Evlije Čelebija (1611.-1684).
Izvorni jezik
Hrvatski