Pregled bibliografske jedinice broj: 1194552
Uloga medicinske sestre/tehničara u prevenciji moždanog udara
Uloga medicinske sestre/tehničara u prevenciji moždanog udara // Širenje znanstvenih spoznaja u zbrinjavanju neurološkog bolesnika / Kopačević, Lenka (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2013. str. 84-85 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1194552 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga medicinske sestre/tehničara u prevenciji
moždanog udara
(The role of the nurse / technician in stroke
prevention)
Autori
Marendić, Mario ; Balić, Miranda ; Barun, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Širenje znanstvenih spoznaja u zbrinjavanju neurološkog bolesnika
/ Kopačević, Lenka - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2013, 84-85
ISBN
978-935-56352-3-9
Skup
2.Simpozij UMSTHN
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 25.09.2013. - 28.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
moždani udar ; prevencija ; sestrinska skrb
(stroke ; prevention ; nursing care)
Sažetak
Moždani udar treći je uzrok smrtnosti, a prvi uzrok invaliditeta u svijetu. Najbolji način i pristup ovom velikom zdravstvenom i socioekonomskom problemu je prevencija. U zemljama koje sustavno provode prevenciju bilježi se pad incidencije ove bolesti. Većina ljudi mijenja životne navike tek kad se jave zdravstveni problemi, no ni tada nije kasno da se preventivnim mjerama spriječi daljnje napredovanje mogućih komplikacija i bolesti. Uloga medicinske sestre/tehničara u prevenciji moždanog udara je utjecaj na čimbenike rizika koji su podložni modifikaciji. Primarna prevencija obuhvaća prevenciju u zdravih osoba koje još nisu oboljele. Sekundarna prevencija odnosi se na prepoznavanje «potencijalnih» bolesnika, odnosno oboljelih u ranom stadiju bolesti, kako bi se pravodobnom intervencijom spriječio razvoj manifestne bolesti, te na taj način zaustavilo njeno napredovanje i sačuvao životni vijek, kao i kvaliteta života. Tercijarna prevencija je prepoznavanje i zbrinjavanje onih stanja koja se ne mogu liječiti ili stanja kod kojih unatoč liječenju nastaju posljedice. Sestrinska skrb bolesnika oboljelog od moždanog udara usmjerena je na otkrivanje i djelovanje na čimbenike rizika, a ako se bolest dogodi, na očuvanje preostalih sposobnosti, osposobljavanje za aktivnosti samozbrinjavanja, te potom na zadovoljavanje ostalih ljudskih potreba.
Izvorni jezik
Hrvatski