Pregled bibliografske jedinice broj: 1193202
Uzimanje psihoaktivnih tvari i problemsko korištenje Interneta u prolongiranoj stresnoj situaciji (pandemija COVID-19 i potresi)
Uzimanje psihoaktivnih tvari i problemsko korištenje Interneta u prolongiranoj stresnoj situaciji (pandemija COVID-19 i potresi) // 3. Hrvatski kongres o psihotraumi "Mentalno zdravlje u vrijeme i nakon COVID-19 pandemije"
Zagreb, 2021. str. 11-11 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzimanje psihoaktivnih tvari i problemsko
korištenje Interneta u prolongiranoj stresnoj
situaciji (pandemija COVID-19 i potresi)
(Psychoactive substance use and problem Internet
use in prolonged stressful situations (COVID-19
pandemic and earthquakes))
Autori
Kovačić Petrović, Zrnka ; Peraica, Tina ; Tomašić, Lea ; Kozarić-Kovačić, Dragica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
3. Hrvatski kongres o psihotraumi "Mentalno zdravlje u vrijeme i nakon COVID-19 pandemije"
/ - Zagreb, 2021, 11-11
Skup
3. hrvatski kongres o psihotraumi s međunarodnim sudjelovanjem: Mentalno zdravlje u vrijeme i nakon COVID-19 pandemije
Mjesto i datum
Online, 11.11.2021. - 12.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihoaktivne tvari ; problemsko korištenje Interneta ; COVID-19 ; potresi
(psychoactive substances ; problem use of the Internet ; COVID-19 ; earthquakes)
Sažetak
Tijekom pandemije COVID-19 radi smanjivanja širenja virusa, vlade raznih država su razvile brojne strategije, kao što su socijalna distanca, nošenje maski u zatvorenim prostorima i na otvorenom, karantene za zaražene, ograničenje prekograničnog kretanja, rad od kuće gdje je moguće, online nastavu za učenike i studente, zatvaranje ka&ća, restorana, tržnih centara i sličnih mjesta. Iako je ključna svrha ovih mjera bila da se zaštiti život i zdravlje stanovništva i u velikoj mjeri su bile od pomoći, ipak uzrokovale su i negativne posljedice koje se odražavaju na sve aspekte života, uključujući i mentalno zdravlje. U Hrvatskoj je situacija bila teža zbog zagrebačkog potresa 22. ožujka 2020. godine (pogođeno je oko 20% cjelokupne hrvatske populacije) nakon čega je slijedila serija manjih potresa kroz 3-4 tjedna i petrinjskog potresa 29.12.2020. godine. Prolongirana stresna situacija ima utjecaj na ponašanje pojedinca, ostavljajući ga nesposobnim da podnese takav pritisak, tjerajući ga da traži olakšanje u privremenom i trenutnom “samoliječenju”, koje može rezultirati u prekomjernoj konzumaciji psihoaktivnih tvari ili pribjegavanju ovisničkim ponašanjima. Naša hipoteza je da se uzimanje psihoaktivnih tvari i problemska upotreba Interneta povećala zbog povećanog stresa i smanjene kvalitete života za vrijeme pandemije COVIDOM-19 i potresa. Proveli smo online istraživanje o utjecaju stresnih događaja izazvanih pandemijom COVID-19 i potresima na promjenu uzimanja psihoaktivnih tvari i ponašajnih ovisnosti s obzirom na sociodemografska obilježja punoljetnih ispitanika. Korišteni su slijedeći upitnici: Socio-demografski upitnik, Upitnik za ovisničko ponašanje: a) uzimanje psihoaktivnih tvari i b) bihevioralne (ponašajne) ovisnosti, CAGE upitnik, Skala za procjenu učinka događaja (engl. Impact of Event Scale) i Upitnik o zdravlju pacijenta 4 (engl. Patient Health Questionnaire 4, PHQ-4). Prikazati će se dobiveni rezultati istraživanja i dobivena saznanja ovim istraživanjem bi pomogla u dobivanju podataka o prevalenciji poremećaja vezanih uz uzimanje psihoaktivnih tvari i ponašajne ovisnosti u prolongiranoj stresnoj situaciji te u planiranju i provođenju preventivnih i tretmanskih postupaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Klinička bolnica "Dubrava",
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za forenzične znanosti