Pregled bibliografske jedinice broj: 1193038
Pravo pacijenata na privatnost u medijskom prostoru u svjetlu crkvenog nauka i pozitivnih zakona Republike Hrvatske
Pravo pacijenata na privatnost u medijskom prostoru u svjetlu crkvenog nauka i pozitivnih zakona Republike Hrvatske // Crkva u svijetu : Crkva u svijetu, 57 (2022), 1; 89-111 doi:10.34075/cs.57.1.4 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1193038 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo pacijenata na privatnost u medijskom prostoru u svjetlu crkvenog nauka i pozitivnih zakona Republike Hrvatske
(The right of the patients to their privacy in the media space in the light of church doctrine and positive laws of the Republic of Croatia)
Autori
Mihalj, Dijana ; Burilović Crnov, Silvana
Izvornik
Crkva u svijetu : Crkva u svijetu (1848-9656) 57
(2022), 1;
89-111
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pravo na privatnost ; pacijent ; mediji ; Crkva ; GDPR ; pozitivni zakoni RH
(right to privacy, patient, media, Church, GDPR, positive laws of the Republic of Croatia)
Sažetak
Govor o pravu na privatnost osobito je aktualan u suvremeno, digitalno doba. Brojni su primjeri kršenja prava na privatnost. Iako se ono izravno tiče zaštite unutarnjeg područja ljudske osobe, njegove savjesti, privatnog i obiteljskog života, zapravo dotiče mnoga društvena područja. U kontekstu govora o pravu na privatnost veoma je važna uloga medija. Djelovanje medija usmjereno je na javnu sferu, tiče se prava na informaciju, a pravo na privatnost na osobnu sferu. Stoga su često oprečne zakonske regulative jednog i drugog dobra. Kad su subjekti prava na privatnost pacijenti, problem se dodatno komplicira jer u nekim slučajevima zaštita zdravlja poprima karakter pitanja od općeg interesa. To se osobito očitovalo u medijskom izvješćivanju o pandemiji COVID-a 19. Rad želi istražiti što o pravu na privatnost govore crkveni nauk i pozitivni zakoni Republike Hrvatske te posebno razmotriti pacijente kao subjekte tog prava u medijskom diskursu. Cilj je dati neke odgovore na pitanja kao što su: Je li javni interes znati iznad dostojanstva pacijenata? Kada i zašto je važno ne iznositi dijagnozu pacijenata? Tko ima koristi od neetičkih i bioetički neopreznih izvještavanja? Krajnja svrha rada je senzibilizirati medije kad je riječ o iznošenju činjenica o zdravstvenim stanjima osobe, vodeći se pozitivnim građanskim zakonima, načelima crkvenoga nauka i odredbama iz kanonskopravnog područja. Nakana rada nije pravno procijeniti pojedine slučajeve, već općim prikazom otvoriti pitanja i spriječiti negativne posljedice pogrešnog pristupa i neosjetljivosti za problematiku koja je predmet ovog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Informacijske i komunikacijske znanosti, Teologija