Pregled bibliografske jedinice broj: 1191856
Znanstvena istraživanja u 21. stoljeću - etički aspekti uporabe laboratorijskih životinja i alternativni modeli
Znanstvena istraživanja u 21. stoljeću - etički aspekti uporabe laboratorijskih životinja i alternativni modeli // Veterinarska stanica, 53 (2022), 5; 626-636 doi:10.46419/vs.53.5.4 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1191856 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Znanstvena istraživanja u 21. stoljeću - etički aspekti uporabe laboratorijskih životinja i alternativni modeli
(Scientific research in the 21st century: ethical aspects for the use of laboratory animals and alternative models)
Autori
Kmetič, Ivana ; Roller, Monika ; Miletić, Marina ; Murati, Teuta
Izvornik
Veterinarska stanica (0350-7149) 53
(2022), 5;
626-636
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
etika ; znanstvena istraživanja ; testovi toksičnosti ; laboratorijske životinje ; 3R načelo
(ethics ; scientific research ; toxicity tests ; laboratory animals ; 3R principle)
Sažetak
U toksikološkim istraživanjima uz uporabu klasičnih (in vivo) istraživanja, primjenjuju se alternativni test sustavi. Korištenje laboratorijskih životinja, embrija, humanog i animalnog tkiva, kultura stanica i fetalnog seruma u istraživanjima smatra se etički problematičnim te se ograničava zakonima, pravilnicima i praksom. Razmatranjem načina kojima bi se neetičnost mogla izbjeći, došlo je do razvoja “3R” načela (akronim za tri pristupa koja bi se trebala provoditi pri istraživanjima na laboratorijskim životinjama), a to su: smanjenje/racionalizacija uporabe laboratorijskih životinja (engl. Reduction), načelo njihove zamjene (engl. Replacement) i poboljšanje uvjeta uzgoja, smještaja i skrbi za životinje (engl. Refinement). Većina je alternativnih testova toksičnosti još uvijek u postupku validacije. Pojedini in vitro testovi za istraživanja embriotoksičnosti (etički posebno osjetljivo područje) koja su priznala nadležna regulatorna tijela, su EST (engl. Embryonic Stem cell Test), WEC (engl. Whole- Embryo Culture) i MM (engl. MicroMass) test. Standardizacija protokola i uvođenje novih in vitro modela predstavlja važan segment napretka u toksikološkim istraživanjima. Znanstvena budućnost tu vidi mogućnost razvoja i implementacije načela etičnosti u istraživanja primjenjujući sustave koji će promišljeno i bez korištenja živih organizama dijelom nadomjestiti metode u biomedicini, veterinarskoj medicini, biotehnologiji i užem smislu - toksikologiji i farmakologiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija, Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-8780 - Bolničke zaštitne tekstilije (HPROTEX) (Flinčec Grgac, Sandra, HRZZ - UIP-2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus