Pregled bibliografske jedinice broj: 1189435
„Zlatni Hadrijan“ – Hadrijan Borak u svjetlu korespondencije s Tomislavom Jankom Šagi-Bunićem
„Zlatni Hadrijan“ – Hadrijan Borak u svjetlu korespondencije s Tomislavom Jankom Šagi-Bunićem // Život i djelo Hadrijana Franje Boraka (1915. – 1993.). Briga da uspiju i drugi / Barišić, Anto (ur.).
Zagreb : Cestica: Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića ; Općina Cestica ; Župa Križovljan, 2017. str. 101-153 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1189435 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Zlatni Hadrijan“ – Hadrijan Borak u svjetlu
korespondencije s Tomislavom Jankom Šagi-Bunićem
(„The Golden Hadrijan“ – Hadrian Borak in the Light
of the Correspondence with Tomislav Janko Šagi-Bunić)
Autori
Filić, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Život i djelo Hadrijana Franje Boraka (1915. – 1993.). Briga da uspiju i drugi
/ Barišić, Anto - Zagreb : Cestica : Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića ; Općina Cestica ; Župa Križovljan, 2017, 101-153
ISBN
978-953-56266-6-4
Skup
Međunarodni znanstveni skup "Hadrijan Borak: Život i djelo. 100. obljetnica rođenja prof. fra Hadrijana Franje Boraka, OFMCap. (1915. – 2015)"
Mjesto i datum
Cestica, Hrvatska, 21.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hadrijan Borak ; Tomislav Janko Šagi-Bunić ; Kapucinski red ; korespondencija.
(Hadrijan Borak ; Tomislav Janko Šagi-Bunić ; Capuchin Order ; Correspondence)
Sažetak
U članku se obrađuje korespondencija između dvojice zaslužnih hrvatskih kapucina Hadrijana Boraka i Tomislava Janka Šagi-Bunića, nastala između 1947. i 1979. godine. Tristotinjak sačuvanih pisama svjedoči o njihovoj plodnoj komunikaciji u razdoblju od preko trideset godina. Iščitavajući ih i analizirajući, autorica prije svega stavlja naglasak na lik i djelo Hadrijana Boraka, nastojeći kroz osam poglavlja istaknuti njegove brojne kvalitete: spremnost nesebično pomoći drugome, znanstvenu i nastavnu znatiželju i profesionalnost, založenost za stvari Kapucinskog reda i Hrvatske kapucinske provincije, ustrajnost u razvijanju kvalitetnih međuljudskih odnosa, kritičko promišljanje itd. U prvom poglavlju prikazane su brojne teme o kojima je Borak pisao Šagi-Buniću iz Rima neprestance ga obavješćujući o važnim crkvenim i društvenim događajima u svijetu. U drugom su poglavlju prikupljeni i prikazani dijelovi iz Borakovih pisama vezani uz Leopolda Bogdana Mandića a potom, u trećem poglavlju, uz brojne druge osobe, Borakove suvremenike, čija imena načešće spominje. U četvrtom poglavlju autorica izdvaja Borakove osobne crtice i misli, nastojeći što vjernije oslikati nutarnju dimenziju njegove osobe. O Borakovu znanstvenom i nastavnom radu riječ je u petom poglavlju, a o njegovoj dugogodišnjoj nesebičnoj znanstvenoj pomoći Šagi- Buniću u šestom poglavlju. U sedmom je poglavlju Borak ocrtan kao brižan svećenik i redovnik. U najdužem, osmom poglavlju, autorica prikazuje i analizira brojna mjesta u kojima su Borak i Šagi- Bunić, ponekad i vrlo oštro, otvoreno raspravljali o važnim stvarima Reda i Provincije. Pritom je osobit naglasak stavljen na činjenicu da ih njihova različita gledišta i stavovi nisu udaljili nego su, štoviše, utvrdili i učvrstili njihovo dugogodišnje prijateljstvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija