Pregled bibliografske jedinice broj: 1189169
Zdravstveni i higijenski uvjeti u selima Zagrebačkoga prigorja u prvoj polovici 20. stoljeća
Zdravstveni i higijenski uvjeti u selima Zagrebačkoga prigorja u prvoj polovici 20. stoljeća // Radovi (Zavod za hrvatsku povijest), 53 (2021), 1; 221-242 doi:10.17234/RadoviZHP.53.10 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1189169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravstveni i higijenski uvjeti u selima
Zagrebačkoga prigorja u prvoj polovici 20. stoljeća
(Health and Hygiene Conditions in the Zagreb –
Prigorje Country
Region in the First Half of the 20th Century)
Autori
Novosel, Domagoj
Izvornik
Radovi (Zavod za hrvatsku povijest) (0353-295X) 53
(2021), 1;
221-242
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
zdravstvo, higijena, Zagrebačko prigorje, Upravna općina Gračani - Remete, Prvi svjetski rat, međuratno razdoblje, medicina
(healthcare, hygiene, Zagreb – Prigorje, Administrative municipality Gračani – Remete, World War I, the Interwar period, medicine)
Sažetak
U radu se analiziraju zdravstveni i higijenski uvjeti u selima Zagrebačkoga prigorja tijekom prve polovice prošloga stoljeća, zaključno sa svršetkom međuratnog razdoblja. S obzirom na različit administrativni ustroj, koji se nekoliko puta mijenjao tijekom istraživanog razdoblja, u radu je prikazana situacija u selima Gračani, Šestine, Remete i Markuševec. Riječ je o središnjem dijelu Zagrebačkog prigorja koji je svojim geografskim smještajem bio najbliži gradu Zagrebu. U svim su se naseljima nalazile tadašnje pučke škole, mjesna groblja, a izuzev Gračana, ova su naselja bila sjedišta rimokatoličkih župa. Rad se temelji na izvornoj arhivskoj građi iz Državnog arhiva u Zagrebu, te župnih i školskih arhiva istraživanog područja. Također su korištene matične knjige rimokatoličkih župa Remete, Markuševec i Šestine. Autor se osim zdravstvenim i higijenskim uvjetima bavi i stanjem u poljoprivredi, koje je neminovno utjecalo na ishranu stanovništva, a time i na njegovo zdravlje. Na kraju se zaključuje kako su se zdravstvene i higijenske prilike postupno popravljale te doživjele brojne pozitivne promjene u odnosu na razdoblje prije Prvoga svjetskoga rata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus