Pregled bibliografske jedinice broj: 1189122
Sigurnost provođenja postupaka zdravstvene njege u djelatnosti zdravstvene njege u kući
Sigurnost provođenja postupaka zdravstvene njege u djelatnosti zdravstvene njege u kući // Čimbenici kvalitete zdravstvene njege u kući / Krznarić, K. ; Deduš, R. (ur.).
Dubrovnik: Udruga medicinskih sestara zdr.njege u kući, 2022. str. 36-47 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1189122 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sigurnost provođenja postupaka zdravstvene njege u
djelatnosti zdravstvene njege u kući
(Safety of conducting health care procedures in home
health care)
Autori
Neuberg, Marijana ; Sertić, Vesna ; Vizjak Đurđa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Čimbenici kvalitete zdravstvene njege u kući
/ Krznarić, K. ; Deduš, R. - Dubrovnik : Udruga medicinskih sestara zdr.njege u kući, 2022, 36-47
ISBN
978-953-59067-2-8
Skup
14. Simpozij medicinskih sestara zdravstvene njege u kući: Čimbenici kvalitete zdravstvene njege u kući: Povezanost vrijednosti i postupaka u zdravstvenoj njezi u kući“
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 07.04.2022. - 10.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sigurnost, nasilje nad medicinskim sestrama, prevencija
(safety, nursing violence, prevention)
Sažetak
Medicinske sestre i tehničari s obzirom na visoku odgovornost prema ljudskom životu i zdravlju, ali i izloženosti specifičnim opasnostima i štetnostima na radnim mjestima, poput kemijskih, bioloških i fizikalnih štetnosti te smjenskom radu, svrstani su skupinu rizičnih zanimanja. Veliki broj zadataka, odgovornost pri donošenju odluka, kontakt s oboljelima i njihovim obiteljima i emocionalno iscrpljivanje u zdravstvenih djelatnika pridonose povećanom morbiditetu od profesionalnih i bolesti u vezi s radom, te se smatraju skupinom radnika pod povećanim rizikom. Zakonski propisi iz područja zaštite zdravlja u odnosu na rad i radno mjesto počinju pojavljivati koncem 90-tih, već tada u najvećoj mjeri sukladni su propisima Europske unije. Zakon o listi profesionalnih bolesti pojavljuje se 1998.godine te Zakon o izmjenama i dopunama zakona o listi profesionalnih bolesti 2007. godine. Kada su izloženi zahtjevima posla i pritiscima koji nadilaze njihovo znanje i mogućnosti, te koji predstavljaju izazov njihovoj sposobnosti da se s time nose medicinske sestre i tehničari mogu doživjeti stres povezan s tim poslom. Stres se pojavljuje u širokom rasponu radnih okruženja, no često se pojačava kada zaposlenici osjećaju da je podrška od strane nadređenih i kolega slaba, te tamo gdje imaju malu kontrolu nad samim poslom. Međutim, zadovoljstvo na poslu i dobri međuljudski odnosi imaju protektivno djelovanje na utjecaje stresa. Sumarno se može zaključiti kako su medicinskoj sestri za rad u kući korisnika potrebne sjajno razvijene komunikacijske vještine, manualna spretnost i sposobnost medicinskih sestara da se nose s raznolikošću zdravstvenih potreba korisnika u kući. Također određene vještine koje spadaju u organizaciju i menadžment potrebne su u radu: poznavanje potreba i usluga lokalne zajednice, zagovaranje/zastupanje prava korisnika, vještine poučavanja mladih kolegica (učenika ili studenata na vježbama). No, iznimno je bitno da upravo poradi velike samostalnosti u radu razvijaju emocionalnu inteligenciju posebice samokontrolu i empatiju u radu. Korisnikove su potrebe raznolike, približavanjem digitalnih tehnologija sve informacije su dostupnije, stoga samo emocionalno kompetentna medicinska sestra može utjecati i na vlastitu sigurnost na radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita